Emir Preldzic Galatasaray'da

Umut Tarı 09.09.2016

Galatasaray, ezeli rakibi Fenerbahçe'den oyuncu transfer etti.

Dün akşam olağandışı gelişmeler yaşandı. Transfer yapmasını beklemediğim takımlardan olan Galatasaray, yepyeni bir transfer ile karşımıza çıktı. Alınan isim kadar, alındığı takım da önemliydi. Bu takım, ezeli rakipleri Fenerbahçe idi. Fenerbahçe ile sözleşmesi bulunan Emir, karşılıklı anlaşarak sözleşmeyi feshetti. Hemen ardından Galatasaray Emir Preldzic'i kadrosuna kattığını açıkladı. Bu durum karşısında ben de dahil birçok insan şok olduk.

Emir Preldzic, Fenerbahçe kadrosunda düşünülmeyen isimlerin başında geliyordu. Sözleşmesini feshetmek için uğraşan sarı-lacivertli yöneticiler, sonunda istediğini başardılar. Emir'in 1.7 milyon $'lık sözleşmesinin 1 milyon $'lık kısmını ödediler. Tam burada Galatasaray devreye girdi ve tecrübeli oyuncuyla normalin çok daha altında bir sözleşme imzalayarak kadrolarına kattı. Sezon başında Ergin Ataman'ın ilgilendiği iddia edilse de Ergin Ataman konuyu yalanlamıştı. Emir ile ilgilenmediklerini belirtmişti. Dünkü transferden sonra ise Emir'in 1, 2, 3, 4 numaraların hepsinde oynayabilen joker bir oyuncu olduğundan bahsetti. Ayrıca Emir'in Türk statüsünde oynayacağını belirtmek gerek. Emir Preldzic beklenen seviyeye gelemese de halen çok değerli bir oyuncu. Türk rotasyonuna katacağı değeri de unutmamak gerek.

Emir Preldzic'in performansı

Şimdi kısaca Emir'in takıma katacağı artı ve eksilerden bahsedelim. Öncelikle belirttiğim gibi 1'den 4'e kadar her pozisyonda oynayabiliyor Emir. Bu Galatasaray için bulunmaz bir nimet. Diğer bir taraftan Emir gibi bir oyuncuyu kadrolarına sadece 300 bin $ ödeyerek katmaları, yönetimsel bir başarı. Oyun kurabilen, içeri drive edebilen, şutu olan ve kritik anlarda sorumluluk almaktan kaçmayacak önemli bir oyuncu Emir. Kariyeri 2 senedir düşüşte olsa da hâlâ birçok takıma çok önemli katkılar verebilecek bir isim. Saha görüşü ve uzun kolları sayesinde inanılmaz paslar atabiliyor. Türk statüsünde oynaması ise inanılmaz bir avantaj. Galatasaray'ın geçen sene bench konusunda çektiği sıkıntıları düşününce ilaç gibi bir transfer diyebiliriz.

Eksilerinden bahsedecek olursam, Emir oyundan çabuk kopabilen, oyuna istediği gibi katkı yapamadığı zaman oyunda pasif kalan, hatta takıma zarar veren bir oyuncu kimliğine bürünüyor. Üçlük konusunda da zaman zaman sıkıntı yaşadığı oluyor. Takımdaki rolü çok önem arz ediyor.

Bakalım Emir Preldzic istenen katkıyı verebilecek mi? Küçük bir bütçeyle kurulan Galatasaray'ın çok uygun fiyatlara oyuncu aldığını belirtmek lazım. Bakalım oynadığı küçük kumarlar tutacak mı? Hedeflenen Final Four başarısını yakalayabilecekler mi? Bu arada son olarak Ergin Ataman reddetse de sakatlıklarla alakası olduğunu belirtmek lazım. Emir'in joker oyuncu olmasının en büyük artısı da burada. Emir'in Galatasaray'a neler kazandıracağını merakla bekliyoruz.


Kapak görseli fenerbahce.org'dan alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.