EMDR Yöntemi Nedir?

Ece Soylu 16.09.2016

EMDR ile tüm kötü anılarınızdan kurtulmanız mümkün.

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), travma veya depresyona bağlı korku, endişe, suçluluk, öfke gibi duyguların psikolojik etkilerini ortadan kaldırmaya yarayan bir psikoterapi yöntemidir. EMDR yönteminin odaklandığı nokta anılarımız. Şu anki psikolojik tepkilerimiz, geçmişte yaşadığımız bir takım olayların işlenmeden beynimizin kuytu köşelerine sıkışıp kalmasından kaynaklanıyor. Özgüven sorunundan sınav öncesi yaşadığınız karın ağrısına kadar birçok semptom bu başıboş anılarınızın bir sonucu.

EMDR, özellikle Travma Sonrası Stres Bozukluğu tedavisindeki işlevselliği ile biliniyor. Tedavinin temeli, travmaya sebep olan anının tekrar gün yüzüne çıkartılıp olayın duyarsızlaştırılmasına ve hatta olayla ilgili olumlu düşünceler edinmemize yardımcı olarak negatif etkiyi pozitife çevirmeye dayanıyor. Tedavinin en önemli özelliğinin, sadece semptomları ortadan kaldırmakla kalmayıp konuyla ilgili pozitif bir bakış açısı kazandırması olduğunu söyleyebiliriz. Bu özeliği ile fobi ve yas gibi durumlarda da oldukça etkili bir çözüm sunuyor.

EMDR Yöntemi Nedir?

EMDR Tedavisi Nasıl Uygulanır?

EMDR tedavisi geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanı kapsayan bir süreç içeriyor. İlk odak noktası şu anki psikolojik sıkıntının ilintili olduğu geçmiş olayı gün yüzüne çıkarmak. Bu analiz bize aynı zamanda şu anki stresin nedenini ve oluşumunu gösterir, kaynağa inmek olayı nasıl geliştireceğimiz konusunda da ilk ipuçlarını verecektir. Tüm bu süreçler 8 temel evrede gerçekleşir:

1. EVRE

EMDR Yöntemi Nedir?
Kaynak: EMDR Mucizesi

İlk evrede terapist hastasını geçmişi ile ilgili yüzeysel bir konuşma yaparak danışanın tedavi sürecine hazır olup olmadığını anlamaya çalışır. Stresin oluşumuna neden olan anılar ve şu anki durumlar belirlenir. Danışanın geleceğini etkileyen, terapi sonunda düzelmesi beklenen belli başlı özellikler tespit edilir. Böylece hem danışan hem de terapist için belirli hedefler konulmuş olur. Dikkat edilmesi ve öncelik verilmesi gereken nokta hastanın çocukluğudur. İlk olarak çocukluk anıları üzerinden tespit yapılır, eğer hastanın problemli bir çocukluğu varsa şu anki problemleri büyük ölçüde o zamanki deformasyonlardan kaynaklanıyordur. Dolayısıyla gün yüzüne çıkartılması gereken nokta da çocukluğudur. Genellikle, tek bir olaya bağlı travma ortalama 5 saatlik bir sürede tedavi edilir, daha kapsamlı ve çok etkili durumlarda ise daha uzun tedavi süreci gereklidir.

2. EVRE

İlk evrede stresin kaynağı belirlendikten sonra sıra stresin yönetilmesine gelir. Bu konuda sayısız psikolojik yöntem vardır. Terapist danışanına uygun stres yönetimi yöntemini öğretir. İkinci evrenin en önemli amacı, danışan evreler arasındaki dengeyi sağlarken, hızlı bir değişim elde etmektir.

3-6. EVRELER

EMDR Yöntemi Nedir?

Üçüncü ile altıncı evreler arasında danışanın 3 şeyi belirlemesi beklenir:

- Anıyla ilgili güçlü ve canlı bir görüntü

- Danışanın kendisiyle ilgili olumsuz bir düşüncesi

- Danışanın konuyla ilgili verdiği duygusal ve fiziksel tepkiler

Bu esnada terapist, danışanın kendisiyle ilgili pozitif bir düşünce edinmesini sağlar, bu düşünce danışanın negatif düşüncesi ile aynı yoğunlukta olmalıdır. Bu aşamadan sonra danışandan görsel, negatif düşünceler ve bedensel tepkiler üzerine yoğunlaşması istenir. EMDR yöntemi ile göz hareketleri veya ses gibi bir takım etkilerle zıt yönlü uyarılma sağlanır. Bu yöntemler danışanın anlık yaşananların farkında olmasını sağlar. Farkındalığı artan danışan zihnine dolan görüntü, anı ve seslerin veya duygularının analizini yapar. Danışanın söylemlerine göre terapist bir sonraki odak noktasını belirler. Eğer danışan odaklanılan anıyı düşündüğünde herhangi bir stres hissetmediğini belirtiyorsa, terapinin başında belirlemesi istenen pozitif düşünceye odaklanması istenir.

7. EVRE

Danışandan bir hafta boyunca günlük tutması istenir. Bu günlük anıyla ilgili doğabilecek her türlü olayı içeren bir belge niteliğindedir. Bu sayede ikinci evrede danışana önerilen stres yönetimi eğitimlerini uygulaması için fırsat verilir ve danışan bu konuda git gide uzmanlaşmış olur.

8. EVRE

Son evrede o ana kadar yapılmış tüm aşamalar gözden geçirilir. Amaca ulaşılıp ulaşılmadığı konusunda karara varılır ve gerekirse tedavi süreci uzatılır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.