Elveda Berlin, Bu Hafta Vizyonda!

Elif Durgun 30.09.2016

Fatih Akın, Maik ve Tschick ile çok acayip bir dostluk hikayesi anlatmaya geldi...Son olarak 2014'te The Cut/Kesik ile izlediğimiz ve özlediğimiz Fatih Akın'ın yepyeni filmi Elveda Berlin'in 30 Eylül'de vizyona gireceğini daha önce müjdelemiştik.

30 Eylül geldi, çattı! Bu hafta vizyona giren 8 yeni filmden biri de favori yönetmenlerimizden Akın'a ait.

Filmin konusundan kısaca bahsetmemiz gerekirse; Maik, Berlin'de kopuk fakat zengin bir ailede büyüyen genç bir çocuktur. Maik'in annesi rehabilitasyon merkezine yatırılır, babası da genç asistanını bir anda ortaya çıkan bir iş gezisine götürmesi gerektiği bahanesiyle ortadan kaybolur. Ve böylece genç kahramanımızın ailesiyle geçireceği yaz tatili bir anda yerle bir olur. Maik, evde tek başına kalmıştır ve daha ne kadar böyle yaşayacağı da belirsizdir. Zamanını havuza girip, dinlenerek geçirmeye başlar. Ancak okul arkadaşlarından biri olan genç Rus göçmeni Tschick bir anda kapısında çalıntı bir arabayla beliriverir. Arkadaşının planı sakin evlerini geride bırakıp, Maik'le birlikte bir maceraya atılmaktır. Birlikte yola koyulan çocuklar plansız programsız bir şekilde Berlin'i terk etmeye karar verirler. Bu ikisi için de büyük bir macera olacaktır.

"Hayat varılacak yer değil. Yolculuğun ta kendisidir!"

Türkçe adıyla Elveda Berlin, Alman yazar Wolfgang Herrndorfs'un 30 ülkede basılan ve 2 milyondan fazla kopya satan best-seller romanından beyazperdeye uyarlandı. Kitap, 2011 yılında Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne değer görülmüş, Türkiye'de de ON8 Yayınevi'nden 'Yokuş Aşağı' adıyla basılmıştı. Filmin başrollerinde, genç oyuncular Anand Batbileg ve Tristan Göbel yer alıyor. Almanya'da gösterime girdiği günden bu yana 250 bin seyirciye ulaşan filmdeki performanslarıyla göz kamaştıran gençler, insanın içini ısıtan bir dostluk hikayesine hayat veriyor.

Downfall ve Duvara Karşı'dan hatırlayacağımız Rainer Klausmann'ın görüntü yönetmenliği sayesinde bambaşka bir estetik sunan Elveda Berlin'in eleştirmenlerden de iyi notlar aldığını hatırlatalım. Ve sizi fragmanla, bir kez daha baş başa bırakalım...BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.