Elektrikli Araba Devrimini Anlamak

Mehmet Berkay Önen 27.04.2016

Elektrikli otomobiller neden önemlidir ve neden bu devrimi yakından takip etmeliyiz sorularının cevapları bu yazıda.

Her geçen gün daha sık karşılaştığımız bu yeni teknolojiyi anlamak, aslında sandığımızdan çok daha önemli. Küresel ısınma, karbondioksit emisyonu, petrol savaşları ve enerji kıtlığı gibi konular elbette konuşması çok eğlenceli konular değil ama aslında elektrikli araba dendiğinde aklınıza gelmesi gereken konular da bunlar; çünkü bu yeni bir teknolojiden çok daha fazlası. Nasıl mı? Gelin konuşalım!20. yüzyılın başından beri arabalar aynı belirli prensiple çalışmaya devam ediyorlar. Petrolden elde edilen bir yakıt, arabaların içerisine yerleştirilmiş içten yanmalı motorlarda ateşlenerek enerji elde ediliyor ve bu sayede ulaşımımızı sağlıyorlar. Geriye dönüp baktığımızda yüz yıldan beri bu teknoloji üzerinde bazı ilerlemeler sağlanmış olsa da ana prensip hiç değişmedi. Aslında bu çok da alışık olduğumuz bir durum değil.


Elektrikli arabalar ise bu teknolojiyi tamamen değiştirerek, fosil yakıtların ateşlendiği motorları ulaşım sistemlerinden çıkartıyorlar. Onun yerine ise efsanevi bilim adamı Nikola Tesla’nın icadı olan elektrik motorlarını koyuyorlar. Bu sayede herhangi bir fosil yakıt kullanmadan ulaşımımızı sadece elektrikle sağlayabiliyoruz. Ama hemen fosil yakıtlardan kurtulduğumuzu sanmayın, çünkü arabalarımızı şarj edecek elektrik halen büyük bir oranda fosil yakıt kullanılarak üretiliyor. Fakat her halükarda elektrikli arabalar petrol kullanan araçlardan defalarca kez daha verimli. Nasıl mı? İşin sırrı fosil yakıtı nerede ve hangi ekipmanla yaktığınızda saklı.Elimizde 1 litre akaryakıt olduğunu düşünelim. Şu an piyasada olan en verimli otomobili bile satın almış olsanız, bu akaryakıtın içerisindeki enerjinin en fazla %20’lik bir kısmını gerçekten aracı hareket ettirmek için kullanabileceksiniz, çünkü araçlarımızdaki motorlar küçük olmaları dolayısıyla en fazla bu düzeyde bir verimlilik sunabiliyorlar. Oysa ki bu akaryakıtı alıp endüstriyel boyuttaki bir güç santralinde yakarsak, %60’lık verimlere ulaşabiliyoruz. Yani bu kaba bir anlatımla şu demek oluyor: Benzini arabanızda değil de endüstriyel bir güç santralinde yakarsanız, elektrikli arabanızı petrol kullanan rakiplerine nazaran 3 kat daha uzak mesafeye aynı yakıtı kullanarak götürebilirsiniz.Konu hakkında daha da ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Tesla Motors şirketinin CEO’su ve geniş kitlelerce yeni yüzyılın muciti olarak tanınan Elon Musk’ın TED konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.


Elektrikli arabalar hayatımızda yeni yeni yer etmeye başlasalar da onları gelecekte çok seveceğimizi biliyoruz. Alın size elektrikli araba haberlerini daha da yakından takip etmek için bir sebep daha!


Berkay Önen


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.