'El Nino' Gitti 'La Nina' Geldi

Ezgi Özkurt 21.09.2016

Dikkat! Bu kış çok kar yapacak!

'El Nino' Gitti 'La Nina' Geldi

AA'nın haberine göre, uzmanlar, La Nina etkisinde geçecek kışın soğuk ve ciddi kar yağışlı olacağını açıkladı. Özellikle Aralık ayından itibaren soğuk bir dönem yaşanacağı konusunda uyarıda bulundular.

Bu kış ne biçim donacağız!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, aşırı sıcaklıkların yaşanmasına neden olan El Nino atmosfer olayının sona erip La Nina'nın başladığını ve bu nedenle soğuk ve aşırı yağışlı bir döneme girildiğini belirtti.

Orhan Şen, dünya ve Türkiye'de uzun süredir etkili olan El Nino nedeniyle sıcaklık rekorları kırıldığını ve ciddi manada kuraklık yaşandığını söyledi.

Şimdi yeni bir döneme girildiğini anlatan Şen, şöyle devam etti:

"Hava ve iklim koşullarındaki değişimler günlük hayatımızı oldukça etkileyebiliyor. El Nino nedeniyle bunu bu sene yakından yaşadık. Şubattan bu yana üst üste sıcaklık rekorları kırıldı. Bir süredir yaşanan El Nino Mayıs ile birlikte sona erdi. Şimdi onun yerine La Nina geliyor. La Nina, El Nino'nun tersi bir atmosfer olayı. El Nino'da Orta ve Doğu Pasifik deniz yüzey suyu ısınıyordu. La Nina da ise deniz yüzey suyu soğuyor. Eylül itibarıyla dünya ve Türkiye bu akımın etkisine girmeye başladı. Bu nedenle sıcaklıklar düşmeye başladı. Bu akım, yavaş yavaş etkisini artıracak. Özellikle sene sonuna doğru dünyada ve ülkemizde La Nina'nın etkisi yüzde 75'e çıkmış olacak. Özellikle 2017'de etkili olacak. Bu süreçte hava şartlarında önemli değişim olacak."

Kar yağınca okullar tatil olacak mı?

Türkiye'de yaşıyorsanız 'Soğuk ve kar yağışlı bir kış olacak' cümlesini duyduğunuz anda, yıllar yıllar önce okul hayatınız bitmiş olsa bile aniden 'Okullar bol bol tatil olacak o zaman!' diye düşünebilirsiniz. Okulların ne sıklıkla tatil olacağını ise, zamanı geldiğinde göreceğiz.

'Sıcaklıklar düşecek, yağış artacak'

Prof. Dr. Orhan Şen, söz konusu olayın Türkiye'de de görülmeye başlandığını vurgulayarak, "Türkiye'de bu hafta 10 günlük soğuk hava dalgasına girdik. Bu dönem yağışlı ve soğuk geçecek. Sıcaklıklar Haziran ayından beri ilk defa normalin altına düştü. Bu süreçte İstanbul'da sıcaklık 20 dereceye kadar düşebilir. Yalnız bu soğuk hava geçici olacak. Cumartesiden itibaren ısınma var ancak tekrar soğuk gelecek. Bu soğuk da bir süre kalıcı olmayacak" diye konuştu.

Pastörize mi olacağız?

Havaların bir süre daha bir soğuk, bir sıcak olacağını öğrendiğimize göre 'pastörize olmak' konusunda endişelenmeye başlayabiliriz.

Sonbaharın yine de sıcak geçeceğini anlatan Şen, "Ancak kış soğuk geçecek. Ciddi kar yağışı olacak. Özellikle Aralık ayından itibaren soğuk bir dönem yaşayacağız. El Nino ya da La Nina gibi atmosfer olayların bize etkisi bazı ülkelere kıyasla çok olmasa da ne kadar etkili olduğunu bu yaz gördük. Yani La Nina'nın başlamasıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de yağışlı ve düşük sıcaklıkların yaşanacağı bir döneme giriyoruz" ifadeleri ile AA'ya yaptığı açıklamayı sonlandırdı.

Önümüzdeki dönemde havayı iyice bir koklamadan sokağa çıkmamakta fayda var!

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye bu haberimizden ulaşabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.