Ekosistem Mühendisleri Toplu Nesil Tükenmelerinin Sebebi Olabilir

Mehmet Berkay Önen 02.08.2016

Yeni bulunan fosiller, bundan milyonlarca yıl önce ekosistem mühendislerinin başka canlılara dünyayı dar ettiğini kanıtlar nitelikte.

İnsanoğlu, dünya gezegeninin kendisine sunduğu tüm nimetleri ve güzellikleri büyük bir açgözlülük içerisinde tüketmeye devam ediyor. Endüstriyel devrimle beraber başlayan hızlı üretim ve tüketim çılgınlığımızın bir sonucu olarak, içinde yaşadığımız dünyayı yaşanılamaz hale getirmeye başlıyoruz. Atmosferde giderek artan karbondioksit miktarı, günden güne küçülen yağmur ormanları ve her geçen gün bir yenisi eklenen nesli tükenen hayvan türleriyle beraber milyonlarca yıldır evimiz dediğimiz bu gezegeni yavaş yavaş yok ediyoruz. Independent'ın haberine göre, 2100 yılında Arap Yarımadası'nın büyük bölümü yüksek sıcaklık dolayısıyla yaşanılamaz hale gelecek. Milyarlarca dolar harcanarak inşa edilen şehirler yakın zamanda işlevlerini yitirecekler. Ve böylelikle insanoğlu da yavaş yavaş nesli tükenen canlılar listesine eklenecek.

Ekosistem Mühendisleri Toplu Nesil Tükenmelerinin Sebebi Olabilir
Görsel Kaynağı: PlayBuzz

Bir bilimsel gelişmeyi aktarmak için yazdığımız bu yazıya bu denli karamsar bir giriş paragrafı yazmak istemezdik ama yeni bulgular bu hikayenin hiç de mantıksız olmadığını kanıtlar nitelikte. Amerika'da bulunan Vanderbilt Üniversitesi'nden Simon Darrroch'un önderliğinde gerçekleştirilen ve bulguları yakın zamanda 'Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bundan yüz milyonlarca yıl önce ortaya çıkan yeni bir canlı türünün, çevresini çok hızlı bir şekilde değiştirmesi sonucu diğer canlıların neslini tükettiği ifade ediliyor. 600 milyon yıl önce dünyadaki en güçlü ekosistemlerden birine sahip olduğu düşünülen Ediacaran isimli tek hücreli organizmanın, 60 milyon yıl içerisinde, Metazoan isimli yeni bir tür tarafından yok edildiği tahmin ediliyor.

Ekosistem Mühendisleri Toplu Nesil Tükenmelerinin Sebebi Olabilir
Görsel Kaynağı: Simon Darrroch, Vanderbilt University

"Ekosistem mühendisi" olarak adlandırılan bu yeni canlı türünün, kendisinden önce gelen hakim türün çevresini değiştirerek neslini yok ettiği fikrini ileri süren Darrroch, bu keşfin günümüz dünyası için de çok büyük ve güçlü bir mesaj taşıdığını ifade ediyor. Modern dünyanın en güçlü ekosistem mühendislerinin insanlar olduğunu düşünürsek, bir gün insanların da bir başka ekosistem mühendisi tarafından yok edileceğini düşünmek çok da saçma olmaz diye düşünüyoruz.

Çalışma hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.