Efsane Anlardan Kesitler: Tracy McGrady

Umut Tarı 25.05.2016

T-Mac'in performansı, imkansız hiçbir şey yoktur lafını en güzel anlatan örneklerden.

Tarihimiz 9 Aralık 2004'ü gösteriyordu. O gece San Antonio Spurs - Houston Rockets maçında ne olacağını henüz kimse bilmiyordu.

Bu tarihin asla unutulmayacağını söylesek, insanlar “acaba neden?” diye düşünüp çok önemli bir şey olmasını beklerdi muhtemelen.

Evet, belki dünyayı değiştirecek bir olay olmadı ya da savaş çıkmadı. O günün tek anlamı, bizim için basketbol dünyasında kendine çok çok özel bir yer bulan T-Mac'in, maçın bitimine 35 saniye kala yaptıkları idi.

Burada size, biz basketbolseverler için inanılmaz olan o 35 saniyeyi tüm detaylarıyla aktarmak istiyorum:


Maçın bitimine 38 saniye kalmışken top Tracy McGrady'nin ellerindeydi ve skor 76-68 idi. Tracy McGrady, yani onu sevenlerin hitap şekliyle T-Mac, üçlük çizgisinin gerisinden topu kaldırıp şutunu yolladı ve skoru 76-71'e getirdi. Basketbolseverlerin de iyi bildiği gibi 35 saniye kala 5 sayı kapatmak kolay bir iş değildir; hele ki top rakibinizde ise.

Topu oyuna sokan San Antonio takımına Houston cephesinden topu çalmak için baskı gelse de topu kaptırmayan Brown faulü almayı başardı ve maçın bitimine 31.9 saniye kala çizgiye gitti. Çizgide hata yapmayan Brown 2'de 2 atarak skoru 78-71'e getiriyor ve Houston'ın işini fazlaca zorlaştırıyordu.


Houston hücumu yapmaya başlayıp T-Mac yarı saha çizgisini geçtiğinde 28.6 saniye kalmıştı. Basketbolseverlerin yakından tanıdığı ve T-Mac ile muhteşem ikili olarak nitelendirdikleri Yao Ming'in perdesini kullanarak onu tutan oyuncudan kurtulup üçlük atacakmış gibi yaparak, o zamanlar tahminimce 29 yaşında olan Tim Duncan'a faulü yaptırmakla kalmıyor, attığı fake'in üstüne bir de çok zor atılabilecek bir üçlük atarak 4 sayılık hücum şansı yaratıyordu takımına. Tabii bunlar olurken süre de eriyor ve maçın bitimine 24.3 saniye kalıyordu. O ana kadar 26 sayı, 8 ribaunt, 2 asist ile gayet iyi bir performans gösteren T-Mac çizgide de hata yapmıyor ve skoru 78-75'e getirirken, San Antonio takımına da molayı aldırıyordu.


Mola dönüşü topu Houston Rockets yarı sahasından oyuna sokan San Antonio, zamanı geçirmeye oynuyor ve topu Parker'a teslim ediyordu. Zamanı iyi kullanan Tony Parker, iki kişinin baskısından da pas vererek kurtuluyordu. Baskıda hata yapmayan San Antonio, çizgide de hata yapmayarak skoru 80-75'e getiriyordu maçın bitimine sadece 16.2 saniye kalırken.


Bu kez molayı Houston cephesi aldı. Topu San Antonio yarı sahasından oyuna sokmakta zorlanan, neredeyse 5 saniye kuralını ihlal edip topu San Antonio'ya kaptıracakken, topu son anda T-Mac ile buluşturabildiler. Topu neredeyse yarı sahadan alabilen T-Mac, sadece 5 adım atarak San Antonio'lu oyuncunun üzerinden çok zor bir üçlük atarak 11.3 saniye kala skoru 80-78'e getiriyordu ve bu San Antonio cephesinde gerginlik yaratmaya başlıyordu. Topu kendi sahasından oyuna sokmaya çalışan San Antonio takımına inanılmaz bir baskı gelince, Popovich mola almak zorunda kalıyordu.


Tüm bunlar olurken, tribünde “yenildik” diye gidenlerin sayısının bir hayli fazla olmasına ve kalanların da takımı yuhalamak için kalmasına rağmen, bu muhteşem geri dönüşe şahitlik ediyorlardı ve hallerinden fazlasıyla mutluydular.

Mola dönüşü rakip yarı sahasında topu oyuna sokan San Antonio'da, Brown'a dip üçlük tarafında iki kişi baskı yapıyor ve Brown yere düşerek topu kaybediyor, yerdeki topu da T-Mac alıp 7.3 saniye kala mucize yaratmaya koşuyordu.

Yarı sahayı geçtikten sonra sol dip köşeye doğru koşan T-Mac, iki San Antonio'lu oyuncunun üzerinden sola doğru kayarak üçlüğü gönderiyor ve 1.7 saniye kala takımını 81-80 öne geçiriyordu. Sayıyı bulduktan sonraki hırsı, isteği, kararlılığı başka yerde görmek kolay değildi. San Antonio zorlama bir atış kovalamaya çalışsa da topu süren oyuncunun peşinden koşan T-Mac, baskete izin vermiyor ve birçok Amerikalıya göre en iyi geri dönüşü (come back) yaparak takımına maçı kazandırıyordu. O maç belki sıradan lig maçı olsa da hepimizin gönlünde taht kuran nadir performanslardan biri olacak her zaman.


T-Mac kariyerinde birçok sakatlık yaşadı. Yaşamasa, belki bugün Kobe Bryant ile kıyaslıyor olurduk, çok da güzel olurdu.

T-Mac'in birçok insana göre en iyi performans dediği 35 saniyede 13 sayı, imkansız hiçbir şey yoktur lafını en güzel anlatan örneklerden. Basketbol tarihindeki önemli, duygusal ve inanılmaz olayları anlatan serimiz daha yeni başlıyor...

Hoşça kalın, basketbolla kalın.

Umut Tarı

Görseller NBA.com'dan alınmıştır.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.