E-Kitap Nasıl Bulunur?

Mehmet Berkay Önen 06.09.2016

Türkçe ve İngilizce e-kitap nereden bulunur, nasıl indirilir? Hepsi bu yazıda.

Okuyucularımızı e-kitap dünyasının tüm nimetleriyle buluşturabilmek için başladığımız yazı dizisine, üçüncü yazımız ile devam ediyoruz. E-Kitap Dünyasına Giriş ve E-Kitap Okuyucu Satın Alma Rehberi isimli yazılarımızı okumadıysanız onları da okumanızı tavsiye ederiz.

E-Kitap Nasıl Bulunur?

E-kitap dünyasına giriş kararı aldıysanız, kafanızı kurcalayan sıradaki soru da eminiz kitapları nereden bulacağınız olacaktır. Hangi dilde ve ne tür kitaplar okuduğunuza bağlı olarak, dünyanın dört bir yanından milyonlarca eserlik ücretli ve ücretsiz e-kitap arşivine anında ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda elektronik kütüphaneleri sizin için derledik.

E-kitap nereden alınır?

Amazon Kindle Store

Amazon dünyanın en büyük online ticaret sitesi olmasının yanında, aynı zamanda dünyanın en geniş elektronik kütüphanesine sahip olmasıyla da tanınıyor. Arşivindeki 4,5 milyon eser ile neredeyse her kitap severin favori kütüphanesi olmaya aday olan Amazon Kindle Store, Kindle marka e-kitap okuyucularla entegre çalışıyor ve buradan aldığınız kitapları sadece Kindle üstünden okuyabiliyorsunuz. Ücretli ve ücretsiz kitapların bir arada bulunduğu Kindle Store'da Türkçe kitap sayısının çok az olması ise web sitesinin en büyük dezavantajı.

Babil

Babil, Türk okuyucularına e-kitabı sevdirmek için çalışan bir web sitesi. Bünyesinde barındırdığı kitap sayısı elbette Amazon gibi dev bir firma ile karşılaştırılamaz ama Türkçe e-kitaplar konusunda Babil hiç de geride kalıyor diyemeyiz. Oldukça uygun fiyatlara birçok Türkçe e-kitaba ulaşabileceğiniz Babil.com üstünden satın alınan kitapları sadece kendi e-okuyucuları olan Calibro üstünden okuyabiliyorsunuz. Eğer ben sadece Türkçe kitap okuyorum diyorsanız Babil sizin için doğru seçim olabilir.

Project Gutenberg

Project Gutenberg, amacı tüm dünyaya birçok dilde e-kitabı ücretsiz bir şekilde ulaştırmak olan bir websitesi aslında. Fakat burada son çıkan kitapları bulmanız neredeyse imkansız. Çünkü sitede sadece telif hakkı süresi dolmuş ya da hiç telifsiz kitaplar yayımlanıyor. Eğer bolca klasik kitap okumayı severim ve İngilizce de okurum diyorsanız, Gutenberg'de size yıllarca yetecek kadar ücretsiz kitap bulunuyor. Buradan indirdiğiniz kitapları da istediğiniz herhangi bir cihaz üstünden okuyabilirsiniz.

Idefix

Idefix aslında, çok uzun yıllardır kitap severlerin beğeniyle takip ettiği bir e-ticaret sitesi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'de ilk defa Türkçe e-kitap satışını başlatan şirket olarak da bilinen Idefix emin adımlarla ülkemizde e-kitabı yaygınlaştırmak için çalışıyor. Babil ve Kindle'da da olduğu gibi, sadece kendi okuyucusu olan Kobo ile kitaplarını okumanıza izin veren Idefix oldukça güçlü bir Türkçe e-kitap arşivine de sahip.

E-Kitap Nasıl Bulunur?

Kitap okuma geleneği yüzlerce yıl geriye gidebilir ama, e-kitaplar için daha bu yolculuğun çok başındayız. Zamanında müzik sektöründe telif hakları dolayısıyla yaşanan arbedeler düşünüldüğünde, yakın zamanda bir benzerlerinin kitap sektörü için de yaşanacağını tahmin etmek o kadar da zor değil. E-kitaba erişimin daha kolay ve cihaz-bağımsız olduğu günler çok yakın değil ama kitap sever insanların bu konuda da ilerici davranarak sektörü ayakta tutacaklarına eminiz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.