Düz Duvara Tırmanabilen Robot

Mehmet Berkay Önen 26.05.2016

Hayaldi, gerçek oldu!

Türk milleti olarak İsviçreli bilim adamlarına ve buluşlarına oldukça aşinayız. Hatta, kimin keşfettiğini bilmediğimiz ya da hatırlayamadığımız icatları da hep İsviçreli bilim adamlarına addederiz. Kansere buldukları tedaviler, diş minesi üzerine yaptıkları çalışmalar ve atom fiziği alanındaki deneylerini severek ve ailecek takip ettiğimiz İsviçreli bilim adamları, bu sefer farklı bir alanda geliştirdikleri buluşlarıyla karşımızdalar: VertiGo.


İsviçre dediğimize bakmayın; dünyanın en ünlü şirketlerinden biri olan Disney’in İsviçre’deki araştırma merkezinde çalışan bilim insanları tarafından geliştirilen VertiGo, duvara tırmanabilme özelliğini, tepesine monte edilen iki pervaneye borçlu. Dik yüzeyde olduğunu anlayarak, pervanelerini çekiş gücü oluşturmak için ters yöne doğru yönlendiren robot, yarattığı hava basıncı sayesinde tam dik yüzeylerde dahi çekiş sağlayabiliyor.

Görsel Kaynağı: disneyresearch


Disney’in neden bu tip yatırımları olduğunu ya da neden böyle bir robot geliştirdiğini ilk başta anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Fakat rekabetin çok yoğun olduğu eğlence endüstrisinde güçlü kalabilmek için teknolojiyi yakından takip etmek bir lüksten öte zorunluluk haline geldi. Kim bilir, belki bir sonraki Disney filminde VertiGo’yu başrolde görürüz.


Berkay ÖnenBUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.