Dünyayı Gezmenin Sırrını Açıklıyoruz!

Dünya kürenin bir ucundan diğer ucuna gitmeye hazır olun.

Birçok gezginin hayalidir bu. Çıktığınız noktadan daireyi şöyle bir dönüp uzun uzun o rüyalara girecek güzellikteki tapınakları, ormanları, okyanusları ve daha birçoğunu görmek. Ama tabii para, zaman ve hesaba katılamayan birçok faktör eklendiğinde çoğu kişi için imkansız bir düş bu.

Ama kendi ütopyanızda zaman işini çözdünüz diyelim. Çok olmasa da biraz para biriktirdiniz mesela. Tabii uçak biletleri ateş pahası. Konaklama deseniz bütçenin çoğunu buraya ayırmanız gerekecek. Yeme içme işi bir şekilde çözülür. İşte şimdi size minimum bütçeyle dünyanın etrafında bir tur atmanın sırrını açıklıyorum.

“Round the World” biletleri. Bu biletler Star Alliance ya da SkyTeam gibi havayolu birliklerinin dünyayı gezmek isteyen gezginler için oluşturdukları, sıralı biletler almanızı sağlayan bir sistem. Tek yön bilet alıp gittiğiniz yerden tekrar bilet almaktan çok daha ucuza geliyor. Birkaç tane şartı var. Tabii bu şartlar farklı şirketler için değişiklik gösterebiliyor, bu yüzden araştırmaları kapsamlı yapmakta fayda var. Bunlar internette kolayca bulunabilecek bilgiler, hatta web sayfalarında bu tip seyahatleri planlamak için faydalı araçlar da bulunuyor.

Ben ana hatlarıyla anlatmaya çalışayım: Başladığınız noktaya geri dönmeniz gerekiyor. Bir sene vaktiniz var. Bu bir sene içinde hep batıya ya da hep doğuya giderek turunuzu tamamlıyorsunuz. Bu süreç içerisinde 5,10 ya da 15 durakta durabilirsiniz. Tabii aktarmalar da durak olarak sayıldığından, direkt uçuşlarla uçmak daha avantajlı oluyor bu durumda. Durak sayısı, ziyaret edilen kıtalar ve toplamda gittiğiniz hava mili uzaklığa göre bir fiyat ödüyorsunuz. Bu fiyat 1500 dolardan 10000 dolara kadar çıkabiliyor. Yani siz kendi bütçenize göre almak istediğiniz bileti belirleyebiliyorsunuz. Bundan sonra gezinizi planlamak kalıyor. Bu arada biletinizi hangi havayolları birliğinden aldıysanız sadece onlara ait firmalarla uçabildiğinizden, planlama yaparken bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Şurada RTW biletleri ile ilgili güzel bir rehber var.

Avrupa’dan çıkıp Güney Amerika’ya, oradan Asya’ya ve Orta Doğu’ya gidip başladığınız yere dönebiliyorsunuz. Harika değil mi? Seyahatlerinizi planlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise biz Türklerin kabusu olan vize muhabbeti. Bu noktada vizesiz gidilebilecek ülkeleri gezmek iyi bir seçenek. Aslında düşündüğünüz kadar da az değiller. Bu ülkelerin listesini buradan inceleyebilirsiniz.

Bilet işini çözdük. Sıra geldi konaklamaya. RTW biletleri ile gezen birçok kişi gittiği şehirlerde minimum 2 hafta ve maksimum 1 ay kalacak şekilde ayarlamalarını yaparak çeşitli gönüllü işlerde çalışma imkanını yakalıyor. Hostellerde, çiftliklerde, bakıcıya ihtiyacı olan insanların yanında çalışıp konaklamayı bedavaya getiriyor. Hatta bazı yerlerde kahvaltı, akşam yemeğini bile alıp yemek parasından da tasarruf edebiliyorsunuz. Genellikle haftanın 5 günü çalışmak gerekiyor, ama günlük 4-5 saatin üstüne çıkmadığından gezmeye de bol bol zaman kalıyor. Tabii bu sayede gittiğiniz ülkenin kültürüne de daha çok uyum sağlama şansı bulmuş oluyorsunuz. Bu tip gönüllü işleri bulabileceğiniz birçok internet sayfası mevcut. Bunlardan biri ve en çok bilineni şu.

Şimdi siz de biliyorsunuz! İşini bırakıp dünyayı gezen insanların sırrı buymuş işte. Bir sonraki neden biz olmayalım?


Asude Ilgın Kelekçi


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.