Dünyanın En Çirkin Rengi!

Amanda Aman 08.08.2016

Çamurlu, yeşilimsi, zift ve ölüm kokan bir kahverengi.

Bir grup araştırmacı Pantone 448C’yi son derece zevksiz buldu ve hatta bu rengi, tiryakileri caydırmak için, bir sigaranın ambalajında kullanmak üzere seçti. O zamandan beri bloggerlar tarafından dünyanın en çirkin rengi olarak adlandırılıyor Pantone 448C. Fakat bazı uzmanlar aynı görüşte değil.

Dünyanın En Çirkin Rengi!

Avustralya hükümeti, sigara kullanımını azaltmak ve sigaraseverleri caydırmak için tüketici ve pazar analizleri yapan araştırma şirketi GFK’yi seçti. Firma renkli bir çözüm ile geldi: Sigara paketlerini mümkün olduğunca zevksiz ve itici renkte üretmek. Paketlerde sağlık uyarılarının yer aldığı bölümde kullanılmak üzere, 3 ay kadar süren uzun araştırmalar sonucu topraksı koyu kahverengi Pantone 448C seçildi.

Dünyanın En Çirkin Rengi!

Yapılan renk testlerinde tiryakiler ve muhtemel sigara alıcıları tarafından en az çekici renk olduğu sonucu ortaya çıktı. Kısa bir süre sonra blog dünyasında en çirkin renk ilan edildi, üstelik kanserli akciğer ve bebek kakası kahverengisi gibi acımasız tanımlarla.

Dünyanın En Çirkin Rengi!

Avustralya hükümeti, sigara paketlerinde seçilen rengin kullanılmasını zorunlu kıldı. Buna ek olarak, herhangi bir logo, marka görseli ve tanıtım bilgileri kullanımını yasakladı. Proje başarılı oldu, Avustralya’da sigara içme oranları düştü. Hatta Kuzey İrlanda, Fransa ve Britanya da benzer uygulamalara geçti. Darısı başımıza.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.