Dünyada Söz Sahibi Olacağız

İnci Vardar 20.10.2016

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen İzmir ve Kocaeli Şehir Hastaneleri Proje Finansman Töreni'nde uluslararası kredi kuruluşları da konuşuldu.

Dünyada Söz Sahibi Olacağız

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen İzmir ve Kocaeli Şehir Hastaneleri Proje Finansman Töreni'nde, Cumhurbaşkanı bazı açıklamalarda bulundu. Şehir hastanelerinin açılışlarına gelecek ay başlanacağını ve 2019'a kadar tüm hastaneleri hizmete almayı planladıklarını belirten Cumhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz öyle hastaneler inşa edelim, kuralım ki buralarda benim vatandaşım hastaneye girdiği zaman hastanenin içinde, dışarıda, şurada, burada sedyelerin üzerinde dolaşmasın. Girdiği zaman oradan her şey bitmiş olarak vatandaşım çıkmalı. İşte şimdi bu hamdolsun birçok hastanede başarıldı ama bunun daha da geliştirilerek devamının mücadelesini veriyoruz. Bu projelerin altında yatan gerçek bu."

1,1 milyar dolarlık dış finansman

Bugün İzmir ve Kocaeli gibi iki önemli şehrin şehir hastanelerinin 1,1 milyar dolarlık dış finansmanının yaklaşık 637 milyon dolarlık bölümüne ilişkin anlaşmanın imzalarına şahitlik edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı, "Projenin yüzde 5 ortağı da olan 'General Electric' firması yetkilileri mart ayında ve geçtiğimiz ay Amerika'da yaptığımız görüşmelerde verdikleri sözleri tuttukları için ben de kendilerine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum" dedi.

Yatırım bedeli 1,4 milyar dolar olan projenin finansmanının 1,1 milyar dolarının dış krediyle, kalanının öz kaynakla karşılandığını kaydeden Cumhurbaşkanı, Kocaeli Şehir Hastanesi'nin 1.180 yatağa sahip olacağını ve 6 ayrı hastaneden teşekkül edileceğini, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nin ise 2.060 yatağa sahip olacağını, 6 ayrı bloktan oluşacağını bildirdi.

Kredi değerlendirme kuruluşları sipariş üzerine not veriyorlar.

"Mevcut projeler daha ziyade dış kaynakla finanse ediliyor, finansman özel sektörü eliyle sağlandığı için kredi derecelendirme kuruluşlarının siyasi saiklerle açıkladığını notlardan da asgari düzeyde etkileniyor. Yine söylüyorum, sipariş üzerine kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'ye not vermeye kalkıyorlar. Kusura bakmasınlar, bunların hiçbirisi Türkiye için geçerli değil. Piyasanın gerçek oyuncuları siyasi değerlendirmelere değil, reel duruma bakıyor. Öyle olduğu için de bu tür projelerde hiçbir finansman sıkıntısı çekilmiyor. Yüksek büyüme potansiyeliyle istikrar ve güven ortamını titizlikle korumasıyla Türkiye, yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu her fırsatta gösteriyor. Bugün de işte bu gerçeğin tezahürlerinden birini yaşıyoruz."

Türkiye dünyada söz sahibi olacak.

Bu şekilde Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada söz sahibi olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı, bu yatırımların Türkiye'yi dünyada en ileri 5 sağlık merkezinden biri haline getirmesini hedeflediklerini bildirdi. Hastanelerde görevli 141 bin doktor bulunduğunu, tıp fakültelerinde ise 71 bin öğrencinin eğitim aldığını aktaran Cumhurbaşkanı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunu daha da artırmanın gayreti içerisindeyiz. Bunlar için de farklı uygulamaları getirmek suretiyle, doktor yetiştirme noktasında inşallah çok daha gayretli olacağız ve çok daha bu işteki üretimimizi insan unsuru noktasında artıracağız. Yardımcı sağlık personeli olmak için eğitim görenlerin sayısı 100 binin üzerindedir. Türkiye her alanda olduğu gibi sağlık alanında da 2023 hedeflerine ulaşmak için kararlı adımlarla yürümeye devam etmektedir. Bütün bunları söylerken elbette ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyanın zorluklarını, bunlardan kaynaklanan sıkıntıları göz ardı ediyor değilim. Burada özellikle batıdaki bazı kesimlerin almadıkları, anlamak istemedikleri husus şudur, Türkiye bu zorluklara rağmen, gündemindeki projeleri hayata geçirebilecek, ekonomik programlarını uygulayabilecek güce sahip bir ülkedir. Dört bir yanımızda savaş da olsa, kriz de olsa, biz kendi hedeflerimize odaklanmış bir şekilde yolumuza devam ediyoruz, edeceğiz. Elbette bu potansiyele kolay ulaşmadık. Geçmişte pek çok krizler yaşayarak, tökezleyerek kendimize bir yol açtık. Özellikle son 14 yıldır sıkı sıkıya sahip çıktığımız güven ve istikrar ortamı sayesinde iç ve dış kaynaklı her türlü sarsıntıya karşı güçlü savunma refleksleri geliştirdik. Eğer bu güçlü savunma reflekslerimiz olmasıydı, bu sıkıntının boyutu çok daha büyük olurdu."

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.