"Dünya ekonomisi ciddi bir durgunluğa girebilir."

Ezgi Özkurt 10.06.2016

Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Ayhan Köse, Dünya Bankasının "Küresel Ekonomik Beklentiler" raporunun yayımlanmasının ardından değerlendirmede bulundu.

Dünya Bankasının bu yılki küresel büyüme beklentisini yüzde 2,9'dan yüzde 2,4'e düşürdüğünü anımsatan Köse, aşağı yönlü revizyonda dünya ekonomisinin son 6 ayda beklenenden daha yavaş büyümesinin etkili olduğunu bildirdi.

Köse, zayıf büyümenin önemli nedenlerinden birinin, dünya ekonomisinin 2007-2009 yıllarında yaşanan finansal krizin etkilerinden hala kurtulamaması olduğunu vurgulayarak, "Dünya ekonomisi ne yazık ki hala finansal krizin etkilerinden kurtulmaya çalışıyor ancak bu esnada emtia fiyatlarındaki sert düşüş gibi başka şoklarla karşılaşıyor. Bir yandan krizle birlikte gelen çok büyük borç yükü var ve bu yük birçok ülkede hala tüketim ve yatırımları olumsuz etkiliyor. Bir yandan ekonomiyi hareketlendirmek için uygulayabileceğimiz mali ve parasal politikalar için elverişli alan çok daraldı" değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörü Ayhan Köse, "Küresel ekonomi yüzde 2,4 büyüyor ve bu düşük bir performans. Dünya ekonomisinin, aşağı yönlü risklerin süratle arttığı bir dönemde bu kadar düşük hızda büyümesi, onu çok daha kırılgan bir hale getiriyor. Bu kırılganlıklar, politika yapıcıların sahip olduğu araçların kullanım alanlarının da daraldığı bir dönemde ortaya çıkıyor. Eğer dünya ekonomisi yeniden büyük bir şokla karşılaşırsa ciddi bir durgunluk dönemine girebilir" diye konuştu.

Köse, ABD Merkez Bankasının (FED) ülke ekonomisini okumada elinden gelen bütün çabayı sarf ettiğini belirterek, "FED şu ana kadar son derece temkinli bir şekilde piyasalara yön vermeye çalıştı ve bizce bunda başarılı da oldu. FED özellikle son bir yıldır dünya ekonomisindeki gelişmeleri ve bunların ABD ekonomisine etkilerini de dikkatle ele alıyor" dedi. Bununla birlikte Euro Bölgesi ve Japonya ekonomilerinin genişlemeci parasal politikalara rağmen halen kriz sürecinden tam anlamıyla çıkamadığına, bu bölgelerdeki enflasyonun hala çok düşük seyrettiğine ve büyümenin istenen düzeye ulaşmadığına dikkati çekerek, "Bütün bunları bir araya getirdiğimizde FED'in temkinli duruşu, bizce dünya ekonomisi için faydalı bir gelişme. FED'in önümüzdeki dönemde de gelen iç ve dış verilere göre karar alacağını düşünüyoruz. Karar verirken elbette piyasa oyuncularını buna hazırlamaları da gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de büyüme yüzde 3,5 civarında sürecek"

Köse, Türkiye ekonomisine ilişkin ise şunları söyledi:

"Türkiye'de özellikle tüketimin bir şekilde kuvvetini koruması, bizim büyüme tahminimizin aynı kalmasını sağladı. Türkiye'de büyümenin bu yıl yüzde 3,5 civarında olmasını bekliyoruz. Petrol fiyatlarındaki düşüş, ekonomideki bazı kırılganlıkları azalttı. Enflasyon rakamlarında ve dış ticaret açığında bu olumlu etkiyi görüyoruz. Yüzde 3,5 civarındaki büyümenin, mevcut dış koşulların olumlu şekilde devam etmesi, iç şokların ve belirsizliklerin azalması, ekonomik reformların ve yerinde mali ve parasal politikaların uygulanması durumunda önümüzdeki yılda da sürmesini bekliyoruz. Ancak Türkiye diğer yükselen piyasa ekonomileri gibi dış şoklardan etkilenebiliyor ve bunlara karşı hazırlanması da lazım."


Kaynak: AA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.