Dünya Düz Mü?

Laird Raz Ludd 12.10.2016

Bu konunun halen tartışılıyor olması ne garip, değil mi?

İlk söylemek istediğim şey şu: Hayır, düz değil! Gemilerin önce dumanını, sonra bacasını ve en son gövdelerini görmemiz gibi basit örneklere rağmen bunu bilmeyenler, hatta daha acısı, bizim haksız olduğumuzu iddia edenler var! Sanki su, tepe yapabiliyormuş gibi...

Neden bu ısrar?

Son 3 bin yıl içinde dünyanın geoid olduğu gerçeğini 3 kez unuttuk. Yazıyla üç. Peki ne oldu da unutuldu bu bariz gerçek? Bunun ana sebebi, insanların genelde duyduklarını sorgulamaması ve yanlış anlamış kişilere, nereden hak ettikleri bilinmeyen saygı sebebiyle, körü körüne inanmasıdır. İnsanlar ortalama 80 kilo ve 150 cm boyda oldukları için 1667 km/saat hızla kendi etrafında dönerken 107,200 km/saat hızla Güneş'in etrafında döndüklerini pek hissedemezler. Bu hızda Dünya'nın üzerindeki her şeyin bir yerlere uçacağını düşündüklerine şahit olunmuştur. Bilim insanları kalkıp uzaydan bile delil getirebildikleri için Dünya'nın düz olduğuna inanan kişi en yakın din alimine gidecek ve en yakın 1500 sene önce tahmin edilmiş bilgiye tekrar ulaşacak ve onu savunacaktır. Aynı kaynakta yerin ve gökyüzünün katları gibi bilgilere de ulaşabildiğinden ayaklı ve ulvi bir Wikipedia'yla karşılaştığına inanan kişi, sakız çiğnerken orucunun bozulup bozulmayacağını da aynı kaynağa danışır, karısını nasıl döveceğini de. Örneğin bazı kutsal kitaplara göre Dünya böyle görünüyor.

Dünya Düz Mü?

Halbuki yuvarlak bile değil. Evimiz aslında böyle görünüyor.

Dünya Düz Mü?

Körü körüne inanmanın etkileri nelerdir?

Şu anki teknolojik seviyemiz bu kafayla 3 kere boğuşmuş olmasına rağmen Ay'a ayak basabilecek kadar ilerlemeyi başardı. Yani bu kafa ve getirdiği tartışmalar teknolojiyi sadece yavaşlatır, zaman kaybetmemize sebep olurlar. Öte yandan, gene aynı teknolojik gelişimin getirdiği bir tehlike boyutu da var: Bu kişiler bir araya gelip onlar gibi olmayanların günahkar olduğuna karar verdiğinde her şeyi danıştıkları kaynaktan onay almakta ve bilim insanları bir yana, bilime güvenen herkesi katli vacip ilan edebilirler. Bu kişilerle iletişim yolu, onları hedef almayan mizahtır. Gidip abi al yeni modeller çıkmış istediğin şekli seç deyip aşağıdaki resmi gösterirseniz beraber güleceğiniz için, en azından, kötü biri olmadığınızı fark edebilirler.

Dünya Düz Mü?

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.