Dünüyle Bugünüyle Hippi Hareketi

Ece Soylu 04.08.2016

Onlar, silah namlularını çiçeklerle tıkayarak barış için dünyaya haykıranlardı.

Kimilerine göre dönemin ipe sapa gelmez aykırı çocuklarıydılar, kimilerine göre ise silahları sadece aşk ve müzik olan birer savaşçı. İşin özü, yaşamsal değerlerini uygulama şekilleri her kesim tarafından kabul edilmese de felsefeleri içinde bir gıdım sevgi bulunduran herkesin onaylayacağı nitelikteydi. 60’ların Amerika’sında, Vietnam Savaşı’na tepkileriyle ortaya çıkan hippiler, apolitik tutumlarıyla barış ve özgürlük için ayağa kalkmışlardı. İstedikleri şey basitti aslında; her canlının özgür olduğu, aşk ve müzikle dönen, sevgiyle büyütülen bir dünya. Hepimizin arzuladığı bu hayatı gerçekleştirmek için yollara düştüler, batıdan doğuya tüm dünyanın evleri olduğunu karış karış yol kat ederek gösterdiler. Çoğunlukla vegan – vejetaryen beslenen hippiler, doğaya ve hayvanlara karşı da derin bir sevgi besliyorlardı.

Dünüyle Bugünüyle Hippi Hareketi
Kaynak: Pinterest

Erich Fromm tarafından tarihin en tutarlı hareketi olarak görülen hippilik, ideolojinin benimseyenlerinin uygulamadaki cesaretlerinin ötesinde, felsefi dayanaklarıyla tartılması gereken bir hareket. Aslında bu hareketi tek kelime ile özetleyebiliriz: Özgürlük. Ancak burada özgürlük kavramını düşünürken alıştığımız bakış açısının çok ötesine çıkmamız gerekiyor. Özgür olduğunu düşünen, ancak paranın ve statünün kölesi insanlarla dolu bu dönemde; asıl özgürlüğün ağaç diplerinde uyumak, cebinde beş kuruş para olmadan doğadan beslenebileceğini bilmek, sabah gözlerini açtığında kendini ayaklarının seni götürdüğü yerde bulmak olduğunu anlamak biraz zaman alacaktır.

Dünüyle Bugünüyle Hippi Hareketi
Kaynak: Pinterest

Hippilerdeki özgürlük anlayışı öylesine derindi ki, kendi bilinçlerinin bile kölesi olmak istemiyorlardı, bu yüzden yaşamlarını uyuşturucuyla dost geçirdiler. Komün yaşamı ve topluluklar halinde seyahat ederek paylaşmayı savundular. Bir yere bağlı olmamanın, 'yolda ve anda' olmakla mümkün olduğuna inanıyorlardı. Bu yüzden her saniyeyi dolu dolu yaşamaya çalıştılar. İnsanın tam anlamıyla özgür olmasının, ancak doğasına dönerek mümkün olacağını düşünüyorlardı. İnsan dünyaya çıplak gelmişti, en saf hali gözünü ilk kez açtığı çırılçıplak bedenindeki haliydi. Dolayısıyla toplumsal normların dayattığının aksine, çıplaklık utanılacak bir şey değil, aksine doğanın ta kendisiydi. Aynı şekilde seks ve haz kavramları da tüm canlı yaşamının özünü oluşturuyordu. İnsanlığı bu iki kelimeden ayrı düşünmek imkansızdı, bedenleriyle de özgür olmak isteyen hippiler, hangi dönemde olursanız olun, toplumsal kuralların hüküm sürdüğü yerleşik bir yaşamda tepki çekecek şekilde seksin ve çıplaklığın doğallığını anlatmaya çalıştılar. Kısaca hippiliği anlamak için eylemlerin çok ötesindeki ideolojiye bakmak gerekiyor.

Dünüyle Bugünüyle Hippi Hareketi
Kaynak: Pinterest

Günümüzde, hippilik tamamen son bulmuş değil. Göz önünde olmasalar da bir yerlerde bu akımı yaşatan birileri mutlaka var. Bir de modern hippi diye tabir edebileceğimiz Gökkuşağı Kabilesi var. Şimdiye kadar görüntü alınmasına izin vermemiş bu topluluk, azimli bir fotoğrafçı tarafından ilk defa bu yıl kadraja girmiş. Yılın belli dönemlerinde farklı ülkelerde düzenledikleri toplantılarla kısa süreli de olsa hippi ruhunu yaşatıyorlar. Toplanacakları yerlerin orman olmasına dikkat eden topluluk, şehir yaşamının kıskacındaki insanlardan oluşuyor aslında. Yılı modern kölelikle geçiren bu insanlar, egzoz yerine oksijen soluyabilmek ve bildirim sesinin olmadığı doğada huzuru bulmak için bir mola veriyorlar. Bir 60’lar hippisi olmak öyle kolay olmasa da bu dönemlik hippilerden olmayı tercih edebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.