Dövmeler Duvarlarda

Amanda Aman 03.06.2016

Koi balığını sever misiniz? Peki her kafanızı çevirdiğiniz yerde koi görmeye alışık mısınız?

Fransa’nın güneyindeki Aix-en-Provence şehrinde yer alan ve yakuza dövmelerinden esinlenen Japon restoran Koi’nin içerisine göz attığınızda, sizi restoranın adını aldığı siyah beyaz dev koi balıkları karşılıyor.


Restoranın mimarı Vincent Coste iç mimariden de sorumlu. Grafik tasarımları ise Claire Leina yapmış. Üzerine tasarım uygulanan yüzeylerle mekanın tamamında, zeminden tavana bir yakuzanın vücudunu inceliyorsunuz. Monokrom illüstrasyonlar tuvalette dahi peşinizi bırakmıyor. Koi balığının rengi olan kırmızı sandalyeler ise siyah beyaz dev dövme desenleri arasında renk patlaması yaratıyor. Metalik masalar mekanın tek renkliliğiyle bir bütün oluşturuyor.


Yakuza dövmesi denince akla ilk gelen Irezumi adı verilen geleneksel dövme tekniği. Yakuzaların tarihi 17. yüzyıla dayanıyor. O dönemde dövme, suçluları işaretlemek için kullanılıyor. Daha sonra mafya çeteleri arasında statü ve güç sembolü olarak kullanımı yaygınlaşıyor. Bol acı veren Irezumi tekniği, yakuza çete üyelerinin kararlılık ve cesaretini simgeliyor. Binlerce yıldır uygulanan bu teknik, her ne kadar genel imajı korumak üzere Japon Hükümeti tarafından yasaklansa da yeraltında devam ediyor. 1948 yılında dövme yasağı kaldırılıyor. Fakat suç ile ilintisi toplumsal hafızaya kazındığı için, Irezumi yıllar boyunca Japon mafyası yakuza ile eşleştiriliyor. Bu sebeple günümüzde pek çok işletme mekanında dövmeli müşteri istemiyor.


Irezumi tekniğinde batılı dövme sanatçıları gibi makine kullanılmıyor; tahta ve ucuna sabitlenmiş iğne ile, saatler süren uğraş sonucu uygulanıyor. Sadece vücudun orta kısmında boşluk bırakarak tüm kollar, sırt, üst bacaklar ve göğsü kaplayan tipik bir body suit (vücut kaplama) uygulaması yaklaşık 5 yıl sürüyor. Vücudun orta kısmının boş bırakılma sebebi ise yakuzanın kimseye dövmelerini göstermeden gömlek düğmelerini ilikleyebilmesi / açabilmesi. Üretim sürecinde dövme sanatçısı müşteri ile sürekli temas halinde, müşterinin istediği birebir uygulanmıyor. Ayrıca dövme sanatçısının istediği takdirde işini yarım bırakma hakkı var.


Yakuza dövmelerinde kullanılan semboller; kızgın ifadeleri ile güçlü ve onurlu samuraylar, iyi şans getirdiğine inanılan geyşalar, ejderhalar ve koi balıkları. Koi, güç ve dayanıklılığı simgeliyor.


Restoranın Tripadvisor puanı oldukça yüksek, ayrıca müşteri yorumları da pozitif. Koi severlere duyurulur.

Dünya Atay


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.