Döner Miyiz Yine Eski Günlere?

Onur Ataş 06.09.2016

Anadolu Efes parlak günlerine yeniden kavuşmak istiyor.

Son 2 sezonu Sırp antrenör Dusan Ivkovic (geçen sezonun son bölümünde yardımcı antrenör Ahmet Çakı göreve gelmişti) ile geçiren Anadolu Efes, beklediği başarılardan uzak bir dönem geçirdi. Bu süreçte alınan 1 Türkiye Kupası yapılan yatırımların karşılığını almakta yetersiz kalırken, yeni sezon için 2010-2011 döneminde takımın başında olan Velimir Perasovic tekrar göreve getirildi. Transfer döneminde takıma geçtiğimiz yıllara oranla daha mütevazi eklemeler yapan lacivert-beyazlılar, değişen Euroleague statüsünde özlemle beklenen Final 4 başarısını artık bu sene yakalamak istiyor, kadro yapısına baktığımızda ise iyi bir harmoni ile bu ihtimalden bahsetmek mümkün.

Laboral Kutxa ile Avrupa'nın en iyi 4 takımı arasına girmeyi başaran Velimir Perasovic kuşkusuz bu başarıyı en başta Darius Adams - Mike James guard ikilisine borçluydu. Çift guard sistemiyle yaratıcılık potansiyelini yüksek tutan Hırvat koç için Anadolu Efes kadrosunda da bu sisteme uygun oyuncular bulunmakta. Thomas Heurtel - Jayson Granger rotasyonuna NBA geçmişi de bulunan, skor potansiyeli yüksek Bryce Cotton ismi eklendi ve belki de Euroleague'in en yüksek hücum potansiyelli guard havuzu oluşturuldu. Tabii ki basketbolun sadece hücumdan ibaret olmadığını da göz önüne alırsak, Doğuş Balbay'dan alınacak katkı oldukça kritik. Geçen sezonlarda düzenli olarak forma şansı bulamayan Doğuş için belki de bu sistem aradığı fırsat olacak. Fakat Perasovic'in özellikle ilk kısımda bahsettiğimiz üç ismin top paylaşımı ve sorumluluk konusunda atacağı adımlar sezonun kaderini çizecek en önemli nokta.

Döner Miyiz Yine Eski Günlere?

Geçtğimiz 2 sezonu Khimki'de geçiren Tyler Honeycutt ise önemli eklemelerden biri. Oyunun her alanında katkı verebilen Amerikalı forvet, Avrupa basketboluna da artık iyice uyum sağlamış durumda. Kutxa'da Darius Adams'ın oynadığı rolü kendisinin alacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Cedi Osman da her geçen sezon artırdığı tecrübesiyle takımın kilit oyuncularından biri haline geldi. Özellikle ceza şutlarında göstereceği istikrarlı performans hem kendi gelişimi hem de takımın opsiyonlarının artması bakımdan üzerinde durulması gereken bir konu. Takımın bir diğer transferi DeShaun Thomas'tan ise özellikle işin savunma tarafında katkılar beklenmekte. Zaman zaman 4 numara pozisyonunda oynayabilen 2.01'lik oyuncu, güçlü fiziğiyle eşleşmelerde rakiplerine zor anlar yaşatabilir. Anadolu Efes'in yıldız adayı Furkan Korkmaz ise kısa forvet rotasyonunun son halkasını oluşturuyor. Geçtiğimiz sezonu beklenildiği gibi geçiremeyen Furkan, NBA draftlarında 1. turda seçilmenin verdiği özgüvenle fark yaratmaya çalışacak.

Döner Miyiz Yine Eski Günlere?

Dario Saric'in Philadelphia'ya gitmesinin ardından 4 numarada Derrick Brown'u ana rolde izleyeceğiz. Yaratıcılık yeteneği üst düzey olan isim, Anadolu Efes formasıyla aslında beklentileri karşılamayı başarmıştı. Fakat topla oynamayı seven bir guard rotasyonuna sahip takımda, Perasovic'in Brown'ın bu yeteneklerinden doğru zamanda faydalanabilmeyi başarması gerekiyor. Darüşşafaka Doğuş'tan transfer edilen genç isim Samet Geyik ise bu pozisyonun bir diğer parçası. Bu yaz Olimpiyat Elemeleri'nde olumlu sinyaller veren oyuncu iyi bir fırsat yakalamayı başardı. Özellikle ribaundlardaki etkinliğini Euroleague seviyesine çekmeyi başarabilirse Milli Takımımıza da uzun yıllar katkılar vermesi işten bile değil.

Döner Miyiz Yine Eski Günlere?

Pivot pozisyonunda da Anadolu Efes'te önemli değişiklikler yaşandı. Alex Tyus ve Nenad Krstic'in Galatasaray'a transferinin ardından, Gran Canaria'da başarılı bir sezon geçiren Sloven pivot Alen Omic kadroya eklendi. Ioannis Bourousis gibi sırtı dönük oyun oynamayı iyi bilen Omic, 2.16'lık boyunun ve güçlü fiziğinin verdiği avantajla Eurocup'ta rüşdünü ispat etmeyi başardı. Fakat ikili oyunlarda yavaş kalan ayakları takımı için bir handikap oluşturma riski de taşımakta. Burada ise bunu Avrupa'da en iyi yapan isimlerden biri olan Bryant Dunston devreye giriyor. Bu ikilinin kağıt üzerinde birbirini tamamladığını söylemek mümkün. Verecekleri istikrarlı performans ise takımın seviyesini en az 1 kademe yukarıya çekecektir.

Döner Miyiz Yine Eski Günlere?

Velimir Perasovic'in Laboral Kutxa'da yakaladığı başarının ardından aynı yapıyı Anadolu Efes'te oluşturmak istediğini yaptığı transferlerden anlıyoruz. Rol paylaşımı Anadolu Efes'in son yıllarda yaşadığı en büyük problem olmuştu. Bakalım Hırvat koçun ortaya koyduğu reçete bu probleme çözüm olup, eski parlak günlere dönmekte yardımcı olacak mı?

Döner Miyiz Yine Eski Günlere?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.