Domates: Mutfakların Baş Tacı!

Elif Nas Ünal 06.10.2016

Bu yazı, tüm domatesseverlere ithaf edilmiştir...

(Okuyucuya not: Yazıyı okurken burnunuza buram buram domates kokusu gelmesi kuvvetle muhtemeldir.)

Konu damak tadı olduğunda herkesin gönlünün derinliklerinde ayrı yeri olan bir yemek, meyve ya da sebze vardır. Benim, 'ruhumun gıdası' olarak adlandırdığım ve 3 yaşımdan beri hiçbir günümden eksik etmediğim yiyeceğim ise domates. Efendim, domatesle olan ilişkim, çocukluk zamanlarımda başladı. Normal çocuklar acıktıklarında evdeki tüm dolapları karıştırıp dondurma, cips ve çikolata gibi abur cuburları hüpletirken ben, domatese aşıktım. Televizyon izlerken, yemekten önce, yemek sırasında ve gece acıkmalarımda kurduğum tek hayal dolaptan domates alıp, tuzlu tuzlu yemekti.

Her yemeğe lezzet katıyor…

Bendeki bu domates aşkı günler geçtikçe daha da şiddetlendi. Özellikle, yemek yapmaya başladığım ergenlik ve yetişkinlik yıllarımda domatesin neredeyse her yemeğe kattığı lezzet beni mest etti. Bana göre, bazı yemek tariflerinde domates kullanımı tuz, yağ ve su kadar vazgeçilmez. Sizlere “domatessiz olmaz” adını verdiğim bir yemek listesi hazırladım, buyrun ve acıkın efendim:


Menemen (Yaşayan hangi canlı domatessiz yapılmış bir menemenden zevk alabilir ki?)

Domates Çorbası (Çorba sıcaklığının içinde dans eden kaşarın ağızda bıraktığı o muhteşem tat!)

Çoban Kavurma (Düşündükçe mutluluktan gözleri doluyor insanın…)

Acılı Ezme (Gözlerinizin önüne kocaman bir rakı sofrası geldi, değil mi?)

Domates: Mutfakların Baş Tacı!

Çok sevgili domatesimizin yemek dünyasına faydaları bir kenara, kendisinin sağlık dünyasına da birçok faydası var. Yüksek miktarda antioksidan içeren domates, aynı zamanda C ve E vitamini deposu. Yani, domates bizleri bir yandan kolesterolden ve kanserden korurken bir yandan da cildimizi güzelleştiriyor ve kalp, damar ve kemik sağlığımıza iyi geliyor.

Yazımı sonlandırırken, pek sevgili Kristof Kolomb’a bizlere domatesi kazandıran Amerika Kıtası'nı keşfettiği için şükranlarımı sunuyor, herkese bol domatesli günler diliyorum!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.