Doğum Sonrası Ayşegül, O Taş Gibi Karnı Nasıl Yaptı?

Gizem Kıyak 26.08.2016

Tam karın sıkılaştırmak isteyen yeni annelere antrenman yaptırıyordum ki, aslında herkes de bunları öğrenmeli diye düşündüm.

Geçen hafta size son dedikoduları vermiş ve Ayşegül’ün doğum sonrası müthiş bir forma girerek podyumların aranılan ismi haline geldiğini anlatmıştım. Hatta Adriana’nın Sivas’a yerleşip etli ekmek ve katmerden mütevellit 90 kilo olduğunu da haber etmiştim. Fakat şimdi boş verelim Adriana’yı, sert kaya edelim şu karnını. O zaman haydi Ayşegül’e kulak veriyoruz; ne de olsa doğum yapıp podyumlara çıkan bir Sivaslı melek kendisi!

Dakika bir gol bir, hemen küçük bir hatırlatmayla açıyorum oturumu. Malum hamileliğin özellikle son aylarında hareketleriniz biraz kısıtlandı. Koşu parkurlarında, olimpik havuzlarda, spor salonlarında taş üstünde taş, kas üstünde yağ bırakmayan sizler, işte o son aylarda "terminatör gibiyim" sporlarını yapamaz olmuştunuz. En sevdiğiniz esneme hareketlerini de yapamadınız belki.

Doğum Sonrası Ayşegül, O Taş Gibi Karnı Nasıl Yaptı?

Bu yüzden sadece karnımı sıkılaştırayım diye mekikler çekmeyin, bütün vücudu canlandırın; kardiyo yapın. Karın güçlendirme çalışmalarına başlamadan hemen önce muhakkak kalp atışınızı biraz artıracak, kan dolaşımını canlandıracak ısınmalara vakit ayırın. Bu ısınmalar, yerinizde yaptığınız eklem ısıtma hareketlerinden ziyade, aktif hareket halinde olduğunuz, yerinizde koşu, zıplama, hızlı yürüyüş gibi şeyler olsun. Ama bu başka bir yazının konusu tabii.

Doğum Sonrası Ayşegül, O Taş Gibi Karnı Nasıl Yaptı?

Şimdi, lugattan silmeniz gereken o cümleyi açıklıyorum: “Ama iki doğum yaptı kadın, ona rağmen iyi.” Kadın yaşamını fiziksel görüntü ve kilo açısından keskin bir çizgiyle iki evreye ayıran bu cümle, koca bir aldatmaca. Eğer doğru olsaydı, mankenler iki doğum yapıp yine de iç çamaşırı defilesine çıkabiliyor olmazlardı. Bu yüzden, gelin bu lafı söyleyenleri ortalarından çatlatın. Doğum yapmış güzel annelerim! Şu karnı bir sıkılaştıralım da görsün el alem iki çocuklu anne nasıl oluyormuş!

Alt karınla başlayalım: Yere uzanın, ellerinizi, hareketi yaparken bel boşluğunuzu destekleyecek şekilde kalçanızın altına yerleştirin. Bacakları, ayak bilekleri öne doğru gergin olacak şekilde dümdüz uzatarak yerden 15 derecelik açıya kaldırın, sekiz saniye bekleyin; ardından 45 dereceye ve ardından 90 dereceye kaldırarak her birinde yine sekizer saniye bekleyin. Sonra aynı şekilde 45 dereceye ve en son 15 dereceye inerek seti tamamlayın. Bu seti iki kez ara vermeden yapın.

Doğum Sonrası Ayşegül, O Taş Gibi Karnı Nasıl Yaptı?

Tek el başta: Adı üstünde, sağ el baş altına gitsin, sol el yukarıyı (tavanı ya da açık havadaysanız gökyüzünü) işaret edecek şekilde uzansın. Tabii bu esnada yine yerde uzanmış vaziyettesiniz. Ayak tabanlarınız yere değsin, yani dizleri kırın. Şimdi 15 sayı, yukarı uzanmış olan sol el bizi çekiyormuş gibi sadece yukarı bakarak mekiğinizi çekin. Aynı hareketi yine 15 sayı el değiştirerek yapın. Püf noktamız, mekiği dizlerinize doğru kalkarak değil de havada olan elinize bakarak, yukarı doğru çekmeniz.

Hem bacak hem karın: Duyunca çok sevindiniz biliyorum; bir taşla iki kuş ne de olsa. Yine yere uzandınız, sol ayak tabanı yere bassın, sağ bacak ise ayağınız bilekten gergin ve ileriyi gösterecek şekilde yukarı uzansın. Şimdi bu sağ ayağınızın parmaklarıyla saat yönünde sekiz tane hayali çember çizin; hemen ardından saat yönünün tersine çizin. Aynı şeyi sol bacakla yapın. Bu yaptıklarınızı, bacağınız yere 45 derece açı yapar haldeyken ve 15 derece açı yapar haldeyken de tekrarlayın. Bacaklar da karın da taş gibi, oh.

Bildiğimiz mekik canım: Evet bildiğimiz düz mekikten 15 sayı çekelim.

Doğum Sonrası Ayşegül, O Taş Gibi Karnı Nasıl Yaptı?

Bu karın antrenmanı ilk başlarda ağır geliyorsa, karın setleri arasına şınav pozisyonunda 15 sayı beklemeyi veya “plank” dediğimiz hareketi koyabilirsiniz. Bu iki hareket her derde derman, vücutlara şah- ı sultan. Bacak, popo, karın, sırt, omuz ve kol kaslarını aynı anda kullandığımız iki nadide hareket bunlar.

Doğum Sonrası Ayşegül, O Taş Gibi Karnı Nasıl Yaptı?

Eh artık podyumlara hazırız herhalde. Cümle alem işitsin; açılın ey ahali, iki çocuklu ama taş hatunlar geliyor!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.