Doğru Turşu Nasıl Yapılır?

İrem Çamarası 01.10.2016

Tabii ki turşunun da en iyisini siz yapacaksınız…

Yeşilçam filmlerine bile konu olan doğru turşu yapımını sizin için araştırdık, yapıp afiyetle yiyebilmeniz için detaylıca anlattık ve size sadece yapmasını bıraktık…

Doğru Turşu Nasıl Yapılır?

- Turşularınızı hazırlamak için en uygun ay Ekim olacaktır. Sıcaklarda sağlıklı turşu yapmak biraz sizi zorlayabilir ve turşunuz sıcaklardan etkilenip bozulabilir. Bu nedenle ortam sıcaklığının ne çok soğuk ne de çok sıcak olmasına dikkat etmelisiniz.

- Öncelikle turşunuzu kuracağınız kabın temizliğine ve ağzının sıkıca kapanıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Cam kavanozlar bu konuda oldukça işinize yarayacaktır.

- Turşunuzu kuracağınız sebze ve meyvelerin taze olması gerekmektedir. Evde bozulmaya yüz tutmuş malzemelerinizi turşu yapmak için kullanmamalısınız. Sebze ve meyveler ne kadar taze ve güzel olursa, o kadar güzel bir turşu elde edersiniz.

- Turşunuzu mutlaka içme suyu ile hazırlamanız gerekmektedir. Böylelikle gönül rahatlığıyla turşunuzun suyunu da içebilirsiniz. Bunun yanı sıra içme suyu ile hazırlanan turşunun ömrü daha uzun, bozulma ihtimali daha düşük olacaktır.

- Turşunuzu kurarken sofra tuzu değil kaya tuzu kullanmalısınız. Yapısı itibariyle ağır ağır çözülecek olan tuz turşunuzun lezzetini ve dayanıklılığını artıracaktır. Genellikle 1 litre suya yarım su bardağı tuz yeterli olacaktır.

- Evet, geldik filmlere konu olan tartışmaya. Eğer mide rahatsızlığınız yoksa turşunuzda sirkeyi kullanmanızı öneririz. Kullanacağınız üzüm sirkesi turşunuza ayrı bir aroma ve lezzet katacaktır. Ayrıca asitli olması nedeniyle turşunuzu bakterilerden arındırarak uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

- Turşunuzun dibine 8-10 tane nohut koyarak turşunuzun çabuk olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yine turşunuzun içine koyacağınız sarımsaklar üzüm suyunu artırırken turşunuzu lezzetlendireceklerdir. Turşunuzu kapatmadan önce defne yaprağı ya da maydanoz ile turşunuzun üzerini örtebilirsiniz.

Doğru Turşu Nasıl Yapılır?

Nefis turşu tarifi

- Suyunuzu ayrı bir tencereye koyun. Tuzu ve sirkeyi ekleyip eriyene kadar karıştırıp salamurayı hazır hale getirin. (1 litre suya 1 bardak sirke şeklinde hesaplayabilirsiniz). Kullanılacak sebzeleri duru suda iyice yıkayın ve kesin. Aralarda boşluk kalmayacak şekilde hazırladığınız malzemeleri kavanozlara koyun ve bastırın. Sonrasında kullanacağınız baharatları ve ek malzemeleri (nohut,sarımsak vb.) ekleyin. Ve salamurayı yani suyunuzu malzemelerin üzerine ekleyin. Daha sonrasında kavanozun ağız kısmına büyük oranda maydanoz, dereotu gibi yeşillikleri sapları ile yerleştirin. Aromalarını katacak ve turşunuzu daha dayanıklı hale getireceklerdir. İstemezseniz turşunuzu açtıktan sonra onları çıkarabilirsiniz.

- Yaklaşık 15-20 günde turşunuz hazır hale gelecektir. Kontrol etme amacıyla kavanozlarınızı açmamanızı tavsiye ederiz.

Güzel bir turşu yapmak aslında bu kadar basit. Siz de bir kere yapıp doğal lezzetini gördükten sonra bir daha hazır turşu kullanmayacağınıza eminiz. Şimdiden afiyet olsun…

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.