Doğaseverlerin Gözdesi: Likya Yolu

Akdeniz'in güzelliğini ve Antik Likya döneminin gizemini biraz olsun yaşamanız için sezon açıldı!


Into the Wild 💙💚 @turkey_home #TurkeyHome #LycianWay #TalesOnTheLycianWay
Mehmet Kırali (@civilking) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Likya Yolu, Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş bir yürüyüş rotası ve 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmış. Bu ablamızın “The Lycian Way-Likya Yolu” adında bir rehber kitabı da bulunuyor. Adı Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olarak geçiyor. Hatta bazı kaynaklarda dünya üzerinde güzellik açısından ilk 10'da olduğu da söyleniyormuş.

"We will be there!" 😍😍😍 @turkey_home #turkey #turkeyhome #TalesOnTheLycianWay #LycianWay #vsco #vzcomood #simpleliving #instagood #instatraveling #igers #igworld #photo #photoshoot #photographer #travel #view #vacation #wanderlust #ig_worldclub #igworldclub #traveldeeper #nakedplanet #citytrip #travelblogger #scenery #citywalk
妹莉十足 Liza Mao (@meilishizu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Son birkaç senedir iyice popülerleşen Likya Yolu’ndan yılda yaklaşık 30 bin kişi geçiyor. Yol üstündeki plajlarda ve kamp alanlarında da doğaseverler kamp yapıyorlar. Bu yol üzerinde gerçekten nefes kesici manzaralara sahip yerler bulunuyor, mesela Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçilmiş. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu'nda yapılmış.

#lycianway #kekova #gokkaya #kas #kaş #antalya #turkey #sailinkas #talesonthelycianway #turkeyhome #captainergun
Erdem Dündar (@sailinkas) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


#muğla #interrail #seyirtepe #camping #followme #doğa #patika #peace #like #lycianway #trekking #likyayolu #şampiyon #besiktas #sun #cennetkoyu #follow #like
Northerner (@northerner57) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Akdeniz'in güzelliğini ve antik Likya döneminin gizemini biraz olsun yaşayabileceğiniz Likya yolunda, yapacağınız keyifli bir yürüyüş sırasında, yol boyunca el değmemiş küçük koylardan, çok fazla insanın yaşamadığı dağ ve ova köylerinden geçiyorsunuz. Hem Akdeniz kültürünü tanımış oluyorsunuz hem de harika doğa manzaralarına ağzınız açık bakakalıyorsunuz.

Uzaklar sabırla yakın olur.. Bir bakmışsın zor yollar yürünmüş.. İstediğin yere gelmişsin... Peki gerçekten olmak istediğin yer burasımıydı.... #fethiye #Mediterranean #kabakkoyu #turkey #passion #trekking #hike #lycianway #pathway #sea #sun #sky #landscape #nature #turquoise #wind #cliff #outdoorgirl #mountaingirl #Joy #happygoat #peaceful #colors #dreams #fly #calm #breath #haven #thankgod
Müge Erkartal (@mgerkartal) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Günaydın / morning 💙🙋🏻 #TurkeyHome #LycianWay #TalesOnTheLycianWay
Çiler Geçici (@audiosoup) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Parkurun tamamı işaretlenmiş olup sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından bakımı yapılıyormuş. Fethiye’den başlayan yürüyüş yolu üzerinde Sdyma, Phellos, Xanthos, Patara, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Olympos, Phaselis gibi birçok antik kent ve bunların yanında yeni yerleşim alanları da var. Mutlaka görülmesi gereken antik kentlerin listesi için şöyle buyrun.

#Pydna #LycianWay #TalesOnTheLycianWay #turkeyhome
Iria Pena (@ipenovska) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


#turkey #antalya #demre #kayamezarları #likyayolu #lycianway #rocktombs #tomb #history #ancientcity #ancienthistory
Can Yeşilyurt (@canyesilyurt) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Yolun batı sınırını Dalaman çayı, doğusunu Phaselis kenti, kuzeyini Akdağ sınırlıyor. Likya Yolu’nu tek seferde yürümek yaklaşık 30 gün sürüyormuş. Ancak birçok kişi bu yolu segmentler halinde yürüyor ya da aralarda mola verip kamp yaparak daha uzun sürede tamamlıyorlar. Bu parkurların bilgisine ve daha birçok faydalı yazıya şu siteden ulaşmanız mümkün.

From above the valley#TurkeyHome #LycianWay #TalesOnTheLycianWay #azcelticfilms
Alex S (@alexazcelticfilms) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Türkiye’de yaşıyorken yanı başımızdaki bu güzelliği kaçırmak olmaz. Herkesin hayatında bir kere mutlaka gidip görmesi ve bu ortamın tadını çıkarması şart. Üstelik internette her türlü bilgiye ve yürüyüş için ipuçlarına da ulaşmak mümkün oluyor. Bakın, elin oğulları çoktan keşfetmiş, İngilizce sitesini hazırlamış, biz es geçmeyelim. :)

#likyayolu #lycianway #trekking #çıralımadenkoyu #sea #nature #antalya #turkey
Ozan MERİÇ (@ozymeric) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Asude Ilgın Kelekçi


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.