Doğarken Sahip Olduğunuz İlkel Refleksleri Biliyor Musunuz?

İrem Çamarası 02.09.2016

Doğarken sahip olduğumuz fakat zamanla kaybolan ilkel reflekslerimiz nelerdir, neden önemlidir?

Doğuştan sahip olduğumuz refleksler “var olma refleksleri” ve “ilkel refleksler” olarak ikiye ayrılır. Nefes almak, göz kırpmak gibi refleksler doğduğumuz andan beri bizimle olan ve hayatımız boyunca kaybolmayan reflekslerimizdir ve bu gruba “var olma refleksleri” denir.

İlkel refleksler ise doğarken sahip olmamıza rağmen belirli bir zaman sonrasında kaybolan reflekslerimizdir.

Peki, ilkel reflekslerimiz nelerdir?

Doğarken Sahip Olduğunuz İlkel Refleksleri Biliyor Musunuz?

-Adım atma refleksi: Bebekleri koltuk altlarından tutarak bir zemin üzerinde ayakta durmasını sağladığınızda bebeğin adım atmaya başladığını görürsünüz. Bu refleks sinir sisteminin gelişiminin bir göstergesidir ve doğumdan 8 hafta sonra kaybolur.

-Moro refleksi: Moro refleksinin diğer adı da “sıçrama” refleksidir. Genellikle ani hareketlerde veya yüksek seslerde meydana gelen bu refleks ile bebek kendisini arkaya doğru gererken kollarını uzatır ve hafifçe birleştirir. Bu refleks de 6 ay içinde kaybolur.

-Kavrama, yakalama refleksi: Bebeklerin avucuna dokunduğunuzda parmaklarını birleştirerek avucunun içindeki nesneyi tutması ya da ayak tabanına deydiğinizde ayak parmaklarını ayak tabanına doğru hareket ettirmesi ilkel reflekslerdendir. 3 ay içinde kaybolan bu refleks, zamanla yerini istemli yakalamaya bırakmaktadır.

Doğarken Sahip Olduğunuz İlkel Refleksleri Biliyor Musunuz?

-Tonik boyun refleksi: Sırt üstü yatırılan bebeğin başı bir yöne çevrildiğinde aynı yönde kolunu ve aksi yönde diğer bacağını açar. Aynı zamanda yüzüstü yatırılan bir bebek kafasını yana çevirerek rahatlıkla nefes alabilir. Bebeğin boğulmasını engelleyen bu refleks, iki üç ay içinde yerini istemli harekete bırakır.

-Babinski refleksi: Ayağının altı gıdıklanan bebek ayak parmaklarını yelpaze gibi açar. Sinir sisteminin gelişimini gösteren bu ilkel refleks de 8-12 ay içinde kaybolur.

-Yüzme refleksi: Suya konan bir bebek kollarını ve ayaklarını çırpar ve nefesini tutar. Suda doğum yapılırken de bu refleksten yararlanılır. 4-6 ay içinde kaybolan bu refleks sayesinde bebekler boğulmaktan korunur ve gerekli eğitimle bebek yüzücü olabilirler.

-Rooting refleksi: “Kökünü arama” refleksi olarak da bilinen bu ilkel refleks, bebeğin yanağına ya da ağız çevresinde bir yere dokunduğunuz zaman yüzünü o yöne çevirmesini ve bu refleks sayesinde meme ya da biberonu bulabilmesini sağlamaktadır. Rooting refleksi ise 6 ay içinde zayıflayıp kaybolacaktır.

İlkel refleksler büyüdükçe kendini istemli hareketlere bırakmaktadır. Sinir sisteminin gelişimini gözlemlemede ilkel reflekslerin yeri oldukça büyüktür. Eğer yaşamın ilk 2 yılında ilkel refleksler hâlâ devam ediyorsa ya da bu reflekslerin meydana gelmesinde sıkıntılar gözlemleniyorsa nörolojik muayene yapılmalıdır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.