Doğanın 5. Temel Kuvveti Keşfedildi Mi?

Süleyman Okan 17.08.2016

Eğer bulgular doğrulanırsa, evren hakkında bildiğimiz her şey değişecek.

2015’in ortasında, karanlık fotonlar üzerinde araştırma yapan Macar bilimadamı Attila Krasznahorkay’ın keşfettiği anomali, 30 elektron ağırlığında hafif bir bozonun varlığına işaret etmişti. Bu bozon keşfedildiğinde anomalinin madde parçacığı mı, enerji taşıyan parçacık mı olduğu bilinmiyordu. O zamandan beri konu üzerinde çalışan University of California, Irvine (UCI) fizik ve astronomi profesörü Jonathan Feng ve ekibi, anomalinin doğanın 5. temel kuvveti olduğunu savunan teorisini tamamladı.

UCI’ın yayımladığı basın bültenine göre, eğer araştırma doğrulanırsa bu atomaltı parçacık evren hakkında bildiğimiz her şeyi değiştirecek ve özellikle karanlık madde ile kuvvetlerin birleşimi başlıklarını baştan yazacak. Normal elektrik kuvveti elektron ve protonlar ile etkileşime girerken, bu yeni keşfedilen bozon sadece aşırı kısa menzil üzerinden elektron ve nötronlarla etkileşime girebiliyor. Araştırma ekibinde yer alan fizikçi ve astronom Timothy Tait, bu özelliklere sahip başka hiçbir bozon görmediklerini belirtti ve bu bozona “X bozonu”, yani bilinmeyen bozon adını taktıklarını söyledi.

Doğanın 5. Temel Kuvveti Keşfedildi Mi?

İşin heyecan verici bir diğer kısmı, aslında bu parçacığı bulmak için gereken enerjinin 1950’lerden beri laboratuvarlarda mevcut olması. Parçacığın gözden kaçmasının tek sebebi ise etkileşiminin aşırı kuvvetsiz oluşu. Feng’e göre, “artık nereye bakacaklarını bildikleri için, dünyanın her yerinde ufak laboratuvarlarda çalışan birçok deneysel grup bu araştırmaların devamını getirebilir.”

Feng, bu kuvvetin elektromanyetik ve zayıf ve güçlü nükleer etkileşimleri, daha büyük ve temel bir güç üzerinden tanımlamaya yarayabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda, kendi maddesi ve kuvvetlerine sahip ayrı bir karanlık sektörün varlığına işaret eden Feng, bu protofobik kuvvetin karanlık sektör ile aramızda bir etkileşim köprüsü olabileceğini belirtiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.