Doğalgazda İndirim

Defne Taktak 29.09.2016

Doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere %10 indirim uygulanacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim uygulanacağını açıkladı.

Doğalgazda İndirim

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) gerçekleştirdiği ziyarette, yıl başı itibarıyla özellikle İran tahkim davasıyla ilgili olumlu karar çıktıktan sonra buna bağlı olarak doğalgazda indirim olacağını söylediklerini hatırlattı.

Tahkimle ilgili kararın yılın son çeyreğinde karar aşamasına geldiğini ve yıl sonundan önce uygulanacağını dile getiren bakan, "Hali hazırda karar imza noktasına gelmediği için süreç tamamlanmadı ama kış gelmeden bu süreci başlatacağımızı ifade ettiğimiz için indirim 1 Ekim'den başlamak üzere, hem tüketiciye hem sanayiye %10 olarak yansıyacak" ifadelerini kullandı.

Bakan, doğalgaz fiyatlarındaki indirimin hane halkının gelirine ekstra bir kaynak oluşturmasının yanı sıra sanayideki maliyetleri de düşürerek daha fazla rekabet sağlayacağına dikkati çekti.

Doğalgazdaki indirimin enflasyon da dahil birçok alana zincirleme etkisi olacağına inandıklarını belirten bakan, "Elektrikte bir zam öngörmüyoruz, bu maliyetlerin düşmesine dayalı önümüzdeki dönemde tam tersine elektrik maliyetlerinde düşüş olması yönünde bir hareket de olması muhtemel" diye konuştu.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.