Doğal Tatlandırıcıları Hayatımıza Sokma Zamanı

Ali İhsan Kaya 05.10.2016

Şeker yerine kullanabileceğiniz doğal tatlandırıcılar ile daha sağlıklı bir hayata merhaba deyin.

Akağaç Şurubu

Uzun uzun beyaz şekerin zararlarından bahsetmeyeceğiz. Artık beyaz şekerin zararını bilmeyen yok. Peki, tatlı sevenler ne yapacak? Doğal tatlandırıcı olarak ilk alternatif, akağaç şurubu.

Akağaç şurubu, antioksidan ve mineral açısından oldukça zengindir ve akağaç gövdesinden elde edilmektedir. Diyet yapanlar için bulunmaz bir nimet olan bu şurup sindirim ve bağışıklık sistemi için de oldukça faydalı. "Beyaz şekerin yerini tutar mı canım?" diyorsanız yulaflı-yoğurtlu bir ara öğününüze, bir miktar eklemenizi tavsiye ederiz.

Doğal Tatlandırıcıları Hayatımıza Sokma Zamanı

Bal

Başlığı gördüğünüz de birçoğunuzun aklına gelmiştir. Özünü çiçeklerden alan bal, antioksidan açısından oldukça zengindir. Özellikle bizim ülkemizde direkt olarak tüketilmektedir. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak ara öğünlerinize de bal katarak tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. İyi bal nasıl olur tartışmasına girmek bize düşmez. Ancak çok fazla yonca yetişen bölgelerden üretilen balı almamanızı öneririz. Doğal ortamlarda üretilen balı tercih etmelisiniz.

Monk Meyvesi Özütü

Yüksek ihtimalle monk meyvesini de, özütünü de ilk defa duyuyorsunuz. Üzülmeyin, biz de her gün tüketmiyoruz. Ancak kalori açısından mucizevi bir doğal tatlandırıcı olduğunu söylemeden edemeyiz. Güneydoğu Asya’da yetişmektedir ve 1 kaşığı yaklaşık olarak 2 kaloridir.

Doğal Tatlandırıcıları Hayatımıza Sokma Zamanı

Hurma Şekeri

Yapısında bulundurduğu vitaminleri saydığınızda neredeyse bütün vitaminleri saymış oluyorsunuz. Şaşırmanıza gerek yok, hurmadan bahsediyoruz. Hurma şekeri, bu yemişin toz haline getirilmesiyle elde edilmektedir. Lif, magnezyum ve demir açısından oldukça zengin olan hurma şekerini, istediğiniz bir karışımın içerisine ilave ederek tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Ancak en nihayetinde bu tatlandırıcılar doğal da olsa, tüketim miktarına dikkat etmekte fayda var.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.