Doğa Sporları Dosyasını Açıyoruz

Ali İhsan Kaya 05.10.2016

Doğada spor yapma tutkunuysanız listemize bir göz atın deriz.

Sörf

Sörf sporunun, tarih öncesi çağlardan beri yapıldığı tahmin edilmektedir. İlk olarak denizciler tarafından icra edilmiştir. Denizciler sörfü kıyıya ulaşmak için kullanmışlardır. Ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Özellikle gençler arasında bir tutkuya dönüşmüştür. Rüzgarıyla ünlü Alaçatı ülkemizin sörf merkezi olarak ün kazanmıştır. Rüzgar sörfü ve dalga sörfü bu sporun en bilinen dallarıdır. Siz de tatilinizde doğa sporlarına yer vermek istiyorsanız Alaçatı’yı ziyaret edip bu sporu icra edebilirsiniz. Akyaka-Gökova sahillerini bu sporu icra edebileceğiniz ikinci adres olarak not edebilirsiniz.

Doğa Sporları Dosyasını Açıyoruz

Dalış

Dalış sporunun tarihi de tıpkı sörf gibi uzun zamanlar öncesine dayanır. İnsanlar çok eski çağlarda dahi çeşitli aparatlar kullanarak su altında uzun süre kalmayı denemişlerdir. Günlük hayatınızda yaşadığınız sıkıntıları, sancıları deniz altına taşıyabileceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Su altında bütün sıkıntıları unuttuğunuzu fark edeceksiniz. Mükemmel bir deneyim yaşayacağınıza eminiz. Ülkemizde bu sporu gerçekleştirmek istiyorsanız Bodrum, Kaş, Saros, Kemer veya Gökçeada’yı ziyaret edebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü

Diğer doğa sporlarına göre çok daha yeni bir spor dalı olan yamaç paraşütü 1980’li yılların başında bulunmuştur. 30-40 yıllık bir geçmişi bulunan yamaç paraşütü çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Kaldırıcı rüzgarlar yakalanarak saatlerce havada kalınabilir. Ülkemizde özellikle üniversiteli öğrenciler arasında oldukça yaygındır. 40’ın üzerinde üniversitede bu sporun kulübü bulunmaktadır. Ülkemizdeki en popüler yamaç paraşüt merkezlerinin başında Fethiye-Ölüdeniz, Babadağ, Kelebekler Vadisi ve Kaş-Assas Dağı gelmektedir. Bu sporu yapmaya engel bir sağlık probleminiz yoksa denemenizi tavsiye ederiz.

Doğa Sporları Dosyasını Açıyoruz

Rafting

Adrenalin sevenler bu sporu çok sevecekler. Rafting yapabilmeniz için olmazsa olmaz iki şey vardır. Birincisi tepesi yüksek bir nehir, ikincisi ise raft adı verilen botlar. Bir rafta 6-8 kişi binebilir. Bir kürek yardımıyla raftı yönlendirebilirsiniz. Ülkemiz rafting açısından oldukça şanslıdır. Bu sporu yapabileceğimiz birçok nehre ev sahipliği yapmaktadır. Buna karşın ülkemizde rafting hala gelişmekte olan bir spordur. Çoruh Nehri, Düzce – Melen, Antalya – Köprüçay, Artvin – Barhal Çayı rafting sporunu yapabileceğiniz kulvarlardan sadece bazılarıdır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.