Doğa Sporları Dosyasına Devam Ediyoruz

Ali İhsan Kaya 10.10.2016

Şimdi, kış aylarında doğadan kopmanıza engel olmayacak sporları tanıma zamanı.

Zıpkınla Balık Avı

Doğa Sporları Dosyasına Devam Ediyoruz

Ülkemizde de oldukça yaygın olarak yapılan bir spordur. Ne kadar zor bir spor olduğunu bütün sporcular dile getirmektedir. Maske, şnorkel, zıpkın, palet, ağırlıklar, şamandıra ve saymakla bitmeyecek diğer malzemeler kullanılarak yapılır. Bu malzemeleri yönetirken doğayla uyum içinde olmak zorundasınız. Bütün bunları yaparken şansınızın da yanında olması gerekir ki, balık bulabilesiniz. Buraya kadarki şartları yerine getirdiyseniz belki birkaç parça balık vurabilirsiniz. Bu sporu, hemen her mevsim icra etmeniz mümkündür. 7 milimetre ve daha kalın elbiselerle Türk sularında kış mevsiminde de dalış yapabilirsiniz. Sadece yüzünüzün onda birlik kısmına su temas edecektir. Bunu da yaptığınız bir maskeyle kapatmanız mümkün.

Kayak

Doğa Sporları Dosyasına Devam Ediyoruz

Kayak tarihi oldukça eski ve bir o kadar da ilginç bir hikayeye dayanmaktadır. İnsanların kara batmamak için çareler araması kayak sporunun doğmasına olanak sağlamıştır. İnsanlar kara batmamak için ağaçlardan çeşitli şekillerde parçalar yapmışlardır. Yaklaşık olarak 5000 yıl öncesinde bu parçaları yaparken çam ve dişbudak gibi ağaçları kullanmışlardır. Bu sporun ilk icra edildiği yerlerden birinin Sibirya olmasına da şaşırmadık herhalde. Bacak kasları başta olmak üzere vücudumuzdaki birçok kası çalıştırmaktadır. Spor yaparken eğlencenin dibine vurmak ve de doğadan kopmak istemiyorsanız kayak tam size göre bir spor olabilir.

Kızak

Doğa Sporları Dosyasına Devam Ediyoruz

Birçoğumuz küçükken amatör kızaklar yaptık aslında. Çocukluğunu sokakta geçirmiş insanların en büyük eğlencelerinden biridir. Alternatif olarak poşet kullananlarımız da olmuştur. Kızak sporunda oyuncular, kızakların üzerine sırtüstü uzanırlar. İlk olarak yanlarındaki bar yardımıyla kendilerini iterler. Daha sonra da çivili eldivenlerle hızlanmaya devam ederler. Kızaklara aktif olarak yön verme söz konusu değildir. Doğru açılarla viraja girilerek kontrol sağlanır. Bu yüzden oldukça tehlikeli bir spordur. Yüksek hızlara ulaşıldığı için sakatlanmalar da ciddi olmaktadır. İlk olarak 1964 yılında olimpiyat oyunları arasına girmiştir.

Binicilik

Doğa Sporları Dosyasına Devam Ediyoruz

Binicilik başlığını ‘ata binmek’ olarak değiştirsek kimse itiraz etmez sanıyoruz. Atı kullanma sanatı da diyebiliriz. Yüzyıllardır çeşitli alanlarda kullanılan atların insanlar tarafından kullanılması milattan öncesine dayanmaktadır. İlk olarak atları kullanan ve evcilleştiren kavim Türklerdir. İlk olmasına karşın günümüzde ülkemizdeki at biniciliği her geçen gün azalmaktadır. Özellikle kış aylarında keyifli vakit geçirmek için binicilik sporuna başlayabilirsiniz. Kış aylarında yolların kapandığı köylerde at bir ulaşım aracı olarak da kullanılmaktadır. Spor yaparken ulaşım ihtiyacını karşılamak isteyenlere duyurulur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.