Doctor Strange ile Boyutların Kapıları Aralanıyor

Erdem Şimşek 14.09.2016

Kasım ayında vizyona girecek Doctor Strange ile Marvel sinematik evreninde ilk kez başka boyutlara kapılar açılacak.

Doctor Strange ile Boyutların Kapıları Aralanıyor

Marvel, Doctor Strange ile büyü dünyasına giriş yapıyor. Evet, Marvel evreninde türlü şeylere tanık oluyoruz ama büyünün biraz geride kaldığını kabul edelim. Marvel'ın kahramanlarının çoğu ya X-Men, Inhumans serilerindeki gibi mutantlardır ya uzaylı kökenleri vardır ya da deneysel bir durumun kazara ya da bilerek sonucu olan, bir nevi aşılanmış süper kahramanlardır. Her üç durum da aslında fantastikten çok bilim kurguyu işaret eder. Scarlet Witch bir büyücüdür ama büyüsü de mutasyondan gelir. Şimdiye kadar çok sık ön plana çıkmayan Doctor Strange'in bir anda ana plana dahil olmasını buradan okuyabiliriz. Başka bir boyuta kapı açmak için bir büyücüye ihtiyaçları vardı ve Marvel evreninde dünyanın baş büyücüsü Doctor Strange, bu iş için en uygun adaydı. Peki kimdir Doctor Strange? Hikayesine bir göz atalım.

Doctor Strange kimdir?

Gerçek adı Dr. Stephen Vincent Strange. Kendisi süper güçlerini kazanmadan önce beyin cerrahlığı yapıyor. Bencil de bir adam o zamanlar. Ancak başına ne geliyorsa bir trafik kazası sonrasında geliyor. Geçirdiği kaza sonrasında ellerindeki sinirler zedeleniyor. Bir cerrahın kabusu olsa gerek ellerini kaybetmek! Derdine derman arayan Doctor Strange, soluğu Tibet'te alıyor. Burada Ancient One (ya da The Ancient One) isimli büyücü ile tanışan Doctor Strange, başta pek kabul görmese de tapınakta kalmaya devam ediyor. Kabul görmemesinin sebebi de yine daha çok kendini düşünmesi ve Ancient One'ın büyücülüğüne çok da inanmaması. Ancak burada geçirdiği sürede Ancient One'ın öğrencisi Baron Mordo'nun hocasına yapacağı suikast planını açığa çıkartarak bir anda kendini ispatlayan kişi durumuna geçiyor. Strange, büyü işlerini öğrendikten sonra New York'a dönüyor. Ancient One'ın ölümünden sonra da dünyanın baş büyücüsü (Sorcerer Supreme) Doctor Strange oluyor.

Büyülü ev ve başka boyutlar

Doctor Strange'in New York'ta yaşadığı evin ismi Sanctum Sanctorum. Bu tuhaf evin içi, dışarıdan göründüğünden daha büyük. Kapıları cehenneme ya da başka boyutlara açılabilen bir ev. Bir anlamda dünyanın mistik kalbi gibi. Marvel'ın görece az sayıdaki büyücüleri bu evde toplanıyor. Ayrıca iç savaş (Civil War) sırasında yine birçok süper kahramanın sığındığı ev de burası. Mistik Sanatlar Ustası (Master of Mystical Arts) olarak da anılan Doctor Strange, büyüsünü yalnızca dünya üzerine kullanan bir büyücü değil. O, boyutlar arasında dolaşabildiği gibi, bu mistik boyutlarda da büyüsünü kullanabiliyor. Doctor Strange'in savaş alanı aslında bu boyutlar. Marvel sinematik evreninde başka gezegenleri görmüştük ancak başka boyutlara ilk defa kapılar açılıyor. Filmin yönetmeni Scott Derrickson, Los Angeles Daily'ye verdiği bir röportajda, filmde bu boyutlara dair görüntülerin saykodelik renkler içerebileceğini ima etti. Derrickson, eski Doctor Strange çizgi romanlarındaki görsellere, saykodelik havaya benzer bir atmosfer yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Doctor Strange ile Boyutların Kapıları Aralanıyor

Kararsız bırakan bir çizgi roman

Doctor Strange'in 2015 yılında başlayan ve halihazırda devam eden serisinden de kısaca bahsetmek istiyorum. Zira bu seri, yaklaşık 20 yıl sonra yayımlanan ilk solo Doctor Strange serisi. Jason Aaron'ın kaleme aldığı ve Chris Bachalo'nun çizimlerini yaptığı seri halihazırda 13 bölüme ulaştı ve devam ediyor. Sanctum Sanctorum üzerinden başka boyutlara kapılar açıp düşsel bir dünyada dolaşıyoruz. Doctor Strange, sokaklarda gezinirken insanların üzerinden gezinen tuhaf varlıkları görebiliyor. Köpeğin havladığı yerde insanların hiçbir şey görmemesi gibi, biz bir şey göremesek de onlar her zaman var. Şu mikroskobik oldukları için göremediğimiz maytlar gibiler. Tehlikeli oldukları yerde Doctor Strange devreye girip işini hallediyor. Biz bunu da çoğunlukla fark etmiyoruz. Ancak bu kez işler kökten değişiyor. Tehlike, Sanctum Sanctorum'un nereye açılacağını bilemediğiniz kapılarından geliyor. Yani başka boyutlardan. Orada dengeleri değiştiren karanlık birileri var ve niyetleri büyücüleri etkisizleştirmek. Hikaye böyle başlıyor, sonrası türlü yolculuklar. Açıkçası seri insanı arada derede bırakıyor. En başta, çizimleri gerçekten tuhaf, çok yoğun, karışık ama klasik bir tadı da var. Hikaye ise gezip farklı dünyalar görme açısından keyifli. Mekanlar arasında gerçekten ayağınız yerden kesilmiş gibi dolaşıyorsunuz. Ancak hikaye biraz heyecansız yazılmış gibi. Okuru içine çekmede çok başarılı değil. Yine de Doctor Strange'e ve dünyasına dair merakınız varsa, yolunuza güzel detaylar dizdiğini de belirtelim.

Ancient One rolünde bir kadın!

Çizgi romanı geride bırakıp filme geri dönelim. Filme dair en ilginç ayrıntılardan birisi, Tilda Swinton'ın Ancient One'ı canladıracak olması. Ancient One'ı çizgi roman dünyasında sakallı, yaşlı bir adam olarak görüyoruz. Marvel Stüdyoları Başkanı Kevin Feige, bu kararla ilgili olarak, "Büyücüler binlerce yıldır dünyayı koruyor. Biz ise onları bu hikaye ile tanıyoruz. Bildiğimiz Ancient One yaklaşık beş yüz yıldır ortada olsa da aslında birden çok Ancient One var olmuş. Bu yüzden tek bir kişiye odaklanmaktansa farklı bir yola gitmeyi tercih ettik" diyor. Yani Tilda Swinton, yalnızca bilinen Ancient One'ı değil, hepsini, o rütbeyi temsil edecek. Ayrıca belirtelim Doctor Strange deyince hemen baş kötü karakterin eski hasmı Baron Mordo olacağını düşünürüz ancak durum öyle değil. Filmde baş kötü karakter Mads Mikkelsen'in canlandıracağı Kaecillius isimli büyücü olacak. Bu arada Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton, Mads Mikkelsen, Chiwetel Ejiofor derken oyuncu kadrosunun da fazla sağlam olduğuna dikkat çekelim. Bu sağlam kadrolu filmin 4 Kasım'da vizyona gireceğini hatırlatarak sizi de fragmanı ile baş başa bırakalım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.