Dizlere Darbeye Hayır!

Gizem Kıyak 27.07.2016

“Ah dizlerim vah dizlerim, ahan da kıtırdıyor gördün mü bak! “ diyenler ve yaptıkları bilinçsiz spor yüzünden bunları diyecekler çok memlekette. Bu yazı, özgür dizler için yazılmıştır.

Dizlere Darbeye Hayır!

Taş, kaya, orman devirlerinde, memeleri çınar yapraklarıyla örtülü dedelerimiz ve nenelerimiz dört ayak üstünde, o mamut senin bu geyik benim koştururken, iki ayağa yükselince tarihin ilk diz darbesi gerçekleşir. Dizlerden ilk açıklama, “niye kaldırdınız beni şimdi ya” olmuştur. Artık tüm yük onun üzerindedir sonuçta. Zamanla çağdaş bir çizgi tutturan insan modası, eski çağlardaki formunu yakalamak için spora başlar. Fakat yanlış spordan, hareketsiz bir iş gününün ardından birden yapılmaya çalışılan egzersizlerden mustariptir.

O kadar çok hata yapılıyor ki... Spordan tutun da günlük hayatta yapılan hareketlere kadar, dizleri yıpratan bir dolu şey var. Bunların başında dizlerdeki yaylı, esnek sistemi kullanmamak geliyor. Farz et ki dizlerin diz değil yay. Hooop haydi halaya, bir yayın üstünde halay çekiyorsun mesela.

Dizlere Darbeye Hayır!

Gelin bu dizlerin üzerindeki yükü hafifletelim. Ne yapalım? Diz çevresindeki kasları güçlendirelim biraz. Dizleri ağrıyan hanımlar, beyler özellikle okuyun, sonra yaşlanıp demeyin “ah benim andır dizlerim, ah benim inim inim inleyen kemiklerim” diye.

Dizlere Darbeye Hayır!

Dizde kemikleri birbirine sürtmeden yapacağız bu egzersizleri, yani diz eklemimizi oynatmadan, kemikleri aşındırmadan çevre köylerdeki kasları güçlendireceğiz. Altın formül: Parmak ucu egzersizleri. Parmak ucunda yürümek, durmak, tek bacak parmak ucunda durmak gibi. Ama derseniz ki, egzersizlerin güzelini seç de ver bana diye, parmak ucunda yürüyelim derim. Çerkez danslarını bilirsiniz; Çerkez kızı yürüyüşü işte. Dikkat etmeniz gereken nokta, parmak ucunda yürürken bacaklarınızı baston gibi kaskatı kullanmamanız; parmak ucunda da tıpkı parmak uçsuzda olduğu gibi dizlerinizdeki yaylı esnek sistemi kullanın.

Yoksa sizin hala diziniz mi ağrıyor? Ağrı keser makinesi ayağınıza geldi! Dizim ağrıyor diyenler, menüsküsüm var diyenler, bu iki egzersiz tam size göre! Şakayı sağ kenarıma bırakıyor ve bu iki egzersizi açıklıyorum.

Yerde ayaklarınızı düz uzatmış otururken, diz altına bir yastık ya da rulo şeklinde sarılmış bir havlu atıverin; sonra dizinizle bu havlu ya da yastığı ezmeye çalışın. İkinci egzersizimiz de sandalyede oturup bacaklarımızı hafifçe öne doğru uzatmış, sanki birazdan sağ ayağı solun üstüne atıp çekirdek çitleyecekmişken yapılıyor. Bir bacağınızı öne doğru gerdirerek uzatın, uzanabildiği en uç noktada iki saniye gergince tutup indirin. Egzersizlerimiz bu kadar kolaydı işte.

Dizlerin darbelerle imtihanının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yüzün, bisiklet sürün, toprakta, çimde koşun, yaylanın! Sonuçta sağlıklı dizler bedava!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.