Diyabetin Psikolojik Etkileri Nelerdir Ve Nasıl En Aza İndirebiliriz?

İrem Çamarası 19.05.2016

Diyabetin birey üzerinde sadece fiziksel değil psikolojik etkileri de vardır. Peki, psikolojik etkilerini nasıl en aza indirebiliriz?

Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Pankreasta insülin yapan hücrelerin tahrip olması, genetik faktörler ve dış etkenler ile oluşur.

Sürekli kontrol ve tedavi gerektiren, kişinin yaşam kalitesini etkileyen kronik bir hastalık olan diyabet, kişinin yaşamında önemli bir olgudur ve büyük bir uyum çabası gerektirdiğinden oldukça büyük stresler oluşturabilir. Diyabet hastalığına sahip kişilerin yaşam kalitesinin sınırlanmaması adına kendine bakımı ve kendi kendini motive etmeyi öğrenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Diyetini sınırlama, yemek zamanlarını düzenleme, bütün gün kan şekerini izleme, kendine insülin enjekte etme gibi olaylar, kişinin günlük hayatına etki etmeye başlar. Diyabet hastalarında genellikle inkar, depresyon, tedavilere isteksizlik, gelecek endişesi görülür. Diyabet hastalığında bireyin moralini yüksek tutması ve tedaviye olumlu yaklaşım sergilemesi büyük önem taşımaktadır.

Peki, bu psikolojik etkilerle nasıl başa çıkılır?

Diyabet hastalığı, her zaman sizinle kalacak olabilir fakat moralinizin düşmesi, sizin bu hastalık ile başa çıkmanızı daha zorlaştıracaktır. Bu sebepten kendinizi motive etmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Sorumluluk almak, kendinize hedefler koymak ve yapılacak işler belirlemek kafanızı meşgul ederken, bir yandan da kendinize olan saygınızı yüceltecektir. Ayrıca yapmaktan keyif aldığınız şeyleri yapabilir, meditasyon ile kendinizi sakinleştirebilir böylece stres seviyenizi en aza indirebilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra hastalıkla kendi kendinize başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız psikolojik yardım alabilir, diyabet hastalığına sahip insanlarla buluşup konuşabilir, size en iyi gelecek insanlarla vakit geçirebilirsiniz.

Unutmayın ki, diyabetli olmak sizin hayattan zevk almanızı engellememeli. Hayata bir kez geldiğinizi ve yaşadığınız her anın kıymetli olduğunu unutmayın.

İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.