Distopik Bir Dünyaya Yolculuk: The White King

Taner Turna 20.06.2016

György Dragomàn tarafından kaleme alınan distopik roman The White King, yönetmen çift Alex Helfrecht ve Jörg Tittel‘in ilk uzun metraj yapımı olarak sinemaya uyarlandı.

2005 yılında Macar yazar György Dragomàn tarafından kaleme alınan ve birçok ülkede çok satanlar listesine girmeyi başaran distopik roman The White King, evli yönetmen çift olan Alex Helfrecht ve Jörg Tittel‘in ilk uzun metraj yapımı olarak sinemaya uyarlandı. Gelecek hafta İngiltere’de vizyona girecek film, yeni fragmanı ile karşımızda!

Distopik Bir Dünyaya Yolculuk: The White King

2005 yılında György Dragomàn tarafından kaleme alınan roman, üç yıl sonra İngilizceye çevrilmesinin ardından birçok farklı ülkede çok satanlar listesine girdi. Cebinde Jan Michalski Edebiyat Ödülü’nü de bulunduran kitap, yazar György Dragomàn ve yönetmen Alex Helfrecht işbirliği ile beyaz perdeye uyarlandı. Tüm detayların yer aldığı bir distopyadan kaçışı ve özgürlük için sonuna kadar çabalamayı anlatan hikayesi ile The White King, yılın dikkat çeken yapımları arasında.

Dünya prömiyerini 18 Haziran’da Edinburgh Uluslararası Film Festivali’nde yapmaya hazırlanan film, aynı zamanda festivalde “En İyi İngiliz Filmi” ödülüne de aday. The White King’in başrol kadrosunda ise bu sezon Game of Thrones’da karşımıza çıkan ve dini bütün bir amcamız olarak paralel yapının başına geçen Jonathan Pryce, Olivia Williams ve Ólafur Darri Ólafsson bulunmakta.

Distopik Bir Dünyaya Yolculuk: The White King

The White King, baskıcı bir rejim düzeninin içinde yaşayan 12 yaşındaki Djata (Lorenzo Allchurch)’nın, zorlu koşullarla ve zalimce dayatılmış kurallarla verdiği hayat mücadelesini konu alıyor. Babasının totaliter sisteme karşı gelmesi sonucunda tutuklanmasının ardından Djata ve annesi (Agyness Deyn) de hain olarak görülür ve polis tarafından aranmaya başlarlar. Djata ve annesinin savaşı da tam bu noktada başlar. Bize de fragmanı izlemek düşüyor.

Taner Turna


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.