Dionne Beşizleri: Beşi Bir Yerde Amerikan Rüyası

Amanda Aman 14.08.2016

Eğlence sektörüne meze olmuş beş çocukluk, beş kız kardeş.

1934 yılında dünyaya gelen Dionne beşizleri, dünyada ölmeyip hayata tutunabilen, bilinen ilk örnek. Üstelik prematüreler, 2 ay erken doğmuşlar. Dönemin şartları düşünüldüğünde yaşamaları mucize. 2 ebe ve yerel bir doktorun yardımıyla Ontario, Kanada’da dünyaya gelen bebekler sıcak battaniyelerle yaşatılmış ve mısır şuruplarıyla beslenmişler. Kritik dönemi atlattıktan sonra Toronto’da beşizleri besleyebilmek için doktorlar arasında neredeyse seferberlik ilan edilmiş, Montreal ve diğer şehirlerden toplanan bağışlanmış anne sütleri ile toparlamışlar.

Dionne Beşizleri: Beşi Bir Yerde Amerikan Rüyası

Michiganlı doktor John Harvey Kellogg, patenti kendisine ait acidophilisli soya sütü tavsiye etmiş beşizlere. Kellogg’un araştırmalarına göre soya sütü, bağırsaklara iyi gelen iyileştirici özellikli acidophilis bakterisini yerleştirmek için iyi bir besin. Diğer bir deyişle Dr. Kellogg probiyotik fikrini ilk öne süren bilim insanı. İlerleyen zamanlarda probiyotik ürününü tanıtmak için beşizlerin fotoğraflarını kullanmak üzere izin istemiş. Bir anda pek çok üründe yer almaya başlamış beşizler: Bee Hive mısır şurubu, Alexander marka bebekler, Carnation sütleri ve niceleri. Halbuki, Carnation sütlerinden 2500 kutu tükettikleri ve hatta bu sütle banyo yaptıkları iddiasının aksine, beşizler bu sütü içememişler bile.

Dionne Beşizleri: Beşi Bir Yerde Amerikan Rüyası

Anne baba da boş durmamış bu esnada, çiftliklerinden topladıkları taşları sihirli doğurganlık taşı adı altında satmaya başlamışlar. Beşizlerden önce altı, sonra üç bebek doğuran ailenin doğurganlığı sorgulanmamış olsa gerek.

Dionne Beşizleri: Beşi Bir Yerde Amerikan Rüyası
Dionne Beşizleri: Beşi Bir Yerde Amerikan Rüyası

Chicago’da düzenlenen Dünya Fuarı’na katılmalarını kabul etmiş babaları, kontrat imzalamış. Ontario eyaleti araya girmiş, sömürülmelerine engel olabilmek adına bebeklerin velayetini almış. 1936 - 1943 yılları arasında üç hemşire ve üç polis eşliğinde oyun odalı, gözlemlenebilen 9 haneli bir evde yaşamış beşizler. Ziyaretçilerin algılayabilmesi için üstlerinde isim kartları takılıymış. 3 milyondan fazla turist ziyaret etmiş bu evi, Ontario ekonomisine 500 milyon dolar kadar katkı sağlamışlar. Beşizlerin evi, Niagara Şelalesi ve Gettysburg’u sollayarak dönemin en önemli turist uğrak noktası olmuş. Devamında Life dergisi kapakları, filmler, reklamlar.. Beşizler Büyük Buhran esnasında hayatta kalma ve sevinç kaynağı olmuş halka; hükümet için kazanç kapısı, büyük firmalar içinse reklam modeli...

Dionne Beşizleri: Beşi Bir Yerde Amerikan Rüyası
Dionne Beşizleri: Beşi Bir Yerde Amerikan Rüyası

1943 yılında ailelerine geri verilseler de hiç bir zaman yakın ilişki kuramamışlar. Émilie 20 yaşında epilepsi krizinden, Marie 35 yaşında pıhtıdan, Yvonne 67 yaşında kanserden vefat etmiş. 1997 yılında yayınlanan kitaplarında babalarının taciz ettiklerini itiraf etmişler. 1998 yılında Ontario eyaleti, turistik evde vitrinde geçirdikleri dokuz senenin karşılığında, hayatta kalan kardeşlere 4 milyon dolar ödemeye karar vermiş. Ne kadar da cömert, değil mi?

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.