Dikkat! Sosyal Medya Sizi Öldürebilir

Bengisu Sabuncu 05.09.2016

Öldürürken süründürür...

Dikkat! Sosyal Medya Sizi Öldürebilir

Malum insan türlü çeşit ezikliklerle dolu bir canlı. İçindeki şiddet ise hafife alınacak gibi değil. Zira (zira yazdığıma inanmıyorum!) şiddet dediğimiz kavram, söz konusu insan olunca şişede durduğu gibi durmuyor. Biri sosyal medyada bir hata yapmayagörsün, “en zekice lafı kim sokacak?” yarışı başlayıveriyor. İçimizdeki linç aşkı birinin hedef gösterilmesini bekliyor. Kendimizi de gayet haklı buluyoruz üstelik. Söz konusu kişi bizim hiç onaylamadığımız bir şey yapmış bir kere. Ya da belki o an canımız sadece eğlenmek istiyor. Neden bu fırsatı kaçıralım ki? Aslında bu modern toplumun arınma seremonisi! Seremoniye hoş geldiniz…

Dikkat! Sosyal Medya Sizi Öldürebilir

Kadın öldürülmek üzereydi diyorum ya...

Düşünün bir sahnedesiniz… Işıklar üzerinizde, seyircilerin bakışları birer toplu iğne gibi teninize batıyor. Tüm zarar görme ihtimallerine açık, bireysel kırılganlığınızla duruyorsunuz oracıkta. Aniden seyirciler birer birer gelip size hakaret etmeye, canınızı yakmaya, hırpalamaya başlıyor. Tekme tokat girişiyorlar. Biraz absürt mü geldi? O zaman şu örneğe bakalım: Marina Abromoviç’in yıllar önce gerçekleştirdiği performansı duymuşsunuzdur belki. Bu kadıncağız bir masanın üzerine testere, gül, silah, yastık gibi pek çok farklı çağrışımı olan objeyi koyuyor. Ardından öylece durmaya başlıyor. Bu objeleri kendisine karşı nasıl kullanacaklarının tercihini tamamen izleyicilere bırakıyor. Tahmin edin, sonra ne oluyor? 6 saat sonunda ölümden dönerek performansı sonlandırmak zorunda kalıyor. Tıpkı “An American Crime” filmi gibi, değil mi?

Dikkat! Sosyal Medya Sizi Öldürebilir

Gitti dağ gibi çocuk!

Bir de bu şiddetin yüz yüze iletişimin getirdiği kısıtlamalardan azade yaşandığını hayal edin. Of! Ya da etmeseniz mi? Çok fena valla. Teknolojinin ve sosyal medyanın hayatlarımızı ne denli kırılgan hale getirdiğini Tyler Clementi’nin intiharı üzerinden de çok net görebiliriz aslında. 18 yaşında bir üniversite öğrencisi ve keman sanatçısı olan Clementi kampüsteki oda arkadaşının kurbanı oluyor. Neden mi? Oda arkadaşı Dharun Ravi kendisinden habersiz web cam’ini çalıştırıyor ve Clementi videoda bir başka genç adamla öpüşürken görülüyor. Bununla da yetinmeyen vefalı arkadaş, videoyu Twitter’a koyuveriyor. Gerisi malum. Ertesi gün Clementi George Washington Köprüsü’nden atlayarak intihar ediyor. Peki ne için? Toplum eşcinselliği üzerinden sosyal medyada onu en aşağılık şekilde incittiğinden…

Dikkat! Sosyal Medya Sizi Öldürebilir

11 yaşındaki çocuğa demediğini bırakmayan insanlar, insanlarımız...

Sosyal medyayla fazlasıyla içli dışlı olsak da o hâlâ hayatlarımızdaki gri alanlardan… Tanımlaması zor… “Siber zorbalık” (Cyberbullying) kavramını ne kadardır duyuyoruz ki şunun şurasında? Ama bu iyi haber, çünkü tanımını bildiğimiz bir şeyle baş etmek çok daha kolay. Mesela yakın zamanda ülkemizde de bu konuda vurucu bir örnek yaşandı. Henüz ergenlik çağındaki Gülnur Karakuzu “Eğlence Sokağı” adlı bir YouTube kanalının sahibiydi. Gülnur kullanıcılar tarafından fiziksel görünümüne dair pek çok aşağılanmaya maruz kaldığı için kısa süre önce kanalını kapattı. Kalbi çok kırıldığı için yayınını durduran bu son derece zeki ve sevimli kız çocuğuna çeşitli internet platformları, kullanıcılar ve internet ünlülüleri sahip çıktı ve Gülnur şu videoyla internete geri döndü!

Dikkat! Sosyal Medya Sizi Öldürebilir

Gülnur Karakuzu için ortaya çıkan bu birlik beraberlik ruhu tüm dünyada giderek büyüyen bir hareketin devamı aslında. Artık kullanıcılar internet zorbalığını tanımlamaya, bu konuda bilinçlenmeye ve haklarının farkına varmaya başlıyor.

Dikkat! Sosyal Medya Sizi Öldürebilir

Monica Lewinsky’den “Yaw sen hayırdır?” diyen TED konuşması...

90’lı yıllarda Amerikan başkanıyla yaşadığı aşk hikayesiyle gündeme gelen Monica Lewinsky’i hatırlamayan yoktur. Olaydan tam 20 yıl sonra yaptığı TED konuşmasında, “Aranızda 20’li yaşlarında hata yapmamış olan var mı?” diye soruyor. Kimse el kaldırmayınca ise “Ben de bir hata yaptım. Patronumla aşk yaşadım. Bunu yapan diğer insanlardan farklı olarak benim patronum Amerika başkanıydı” diyor. Yaşadığı siber tacizlerin hayata devam etmesini ne kadar zorlaştırdığını, Google geçmişi nedeniyle her şeyini kaybettiğini bir bir anlatıyor. Bu cesareti için de kendisini ayrıca kutlamak gerek bana sorarsanız. Lewinski’nin zorbalıktan çektiklerini merak ediyorsanız buradan buyurun.

Dikkat! Sosyal Medya Sizi Öldürebilir

Sonra da şu rakamlara bakın bir… Her yıl 4.400 (yazıyla dört bin dört yüz!) genç insan siber zorbalık nedeniyle intihar ediyor. Liseli gençlerin %14’ü yine aynı sebeple intiharı düşünüyor %7’si ise intihar girişiminde bulunuyor. Yazıktır, günahtır!

Ana fikir gibisinden...

Şimdi “ne iğrenç insanlarız lan biz!” diye kendimizden tiksinip insanlıktan umudumuzu keselim mi? Olabilir. Ama bu yazıyı şunun için yazdım: Birbirimizi öldürmenin pek çok yolunu halihazırda bulmuşken buna bir de sanal alemi eklemesek mi? Sosyal medyada ona buna abanmadan önce bir tekrar düşünsek mi? Dünya genelinde birbirimize tahammül etme becerimizi geliştirmek adına bu da önemli bir adım olmaz mı? Değişim daima dilden başlamaz mı?

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.