Dikkat Dağınıklığını Engelleyen Telefon

Oğuz Taktak 20.03.2017

Cebinizdeki cihaz ile insanlığın bugüne kadar elde ettiği bilgilerin tamamına ulaşabilmek size de dikkat dağıtıcı geliyorsa yalnız değilsiniz!

Siempo’nun yaratıcıları da sizinle aynı şekilde düşünüyor ve bu sebeple kullanıcısını anı yaşamaya teşvik eden bir akıllı telefon geliştirdiler. Bildiğimiz Android ana ekranının aksine Siempo sadece belirli işlemler gerçekleştirmenize izin veriyor. Böylece bütün gününüzü telefonun ekranına bakarak geçirmeniz engelleniyor.

Dikkat Dağınıklığını Engelleyen Telefon

Örneğin, ana ekran size bir sürü uygulama sunmak yerine, aralarından birini seçebileceğiniz bir dizi işlem sunuyor. Böylece yapmak istediğiniz şeyi yapıp telefonu elinizden bırakabiliyorsunuz. ‘Intention Field’ (amaç ya da niyet alanı) adı verilen ekranda not alabiliyor, hatırlatma ayarlayabiliyor, mesaj gönderebiliyor ve yeni bir bağlantı oluşturabiliyorsunuz. ‘Mindful Morning’ (zihinsel sabah) ise her sabah telefonunuzu bir süreliğine kilitleyip kitap okumaya, egzersize ya da meditasyona vakit ayırmanızı istiyor.

Az kullanılmak için tasarlandı

Bir akıllı telefonla normalde yapabildiğiniz her şey aslında Siempo’da da yapılabiliyor ancak bu özellikler yazılımın içine iyice gömülmüş. Böylece kullanıcılar bu özelliklere kolayca erişemiyor. Telefonunuzun haritasını ve kamera özelliklerini yine kolaylıkla kullanabiliyorsunuz ancak web tarayıcısına ve e-posta uygulamalarına ulaşmak çok daha zor. Yine de Siempo hangi özellikleri ne kadar kısıtlayacağına dair net bir açıklama yapmış değil.

Telefonda vakit geçirmekten kaçınmak için gösterilen bu çaba, cihazın yan kısmına yerleştirilen bir fiziksel butonla da perçinlenmiş. Butona basıldığında, telefon önceden belirlenen bir süre boyunca tüm bildirimleri kapatıyor. Ancak acil durumlarda haber alabilmek için, bu bildirim engelini aşabilecek kişileri seçebiliyorsunuz.

Sıradan teknik özellikler

Telefonun özellikleri çok etkileyici değil. Ancak Siempo’nun amacı da teknoloji meraklılarını tatmin etmekten ziyade, kullanıcıları teknolojiden biraz olsun uzaklaştırmak. Sunulan bilgilere göre Siempo’nun 1 GHz dört çekirdekli işlemcisi, 4 inç Gorilla Glass kaplı ekranı, yüksek çözünürlüklü bir kamerası ve 1600 mAh bataryası bulunuyor.

Cihaz Kickstarter üzerinden şu anda 279 dolara ön siparişle satılıyor. İlk teslimatın Aralık 2017’de yapılması bekleniyor. Siempo piyasaya çıktığında ise bu fiyatın 319 dolara çıkacağı belirtiliyor

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.