Dikey Bahçeler İle Artık Duvarlarınız Bile Yemyeşil

İrem Çamarası 27.06.2016

Hem estetik hem de çok avantajlı dikey bahçeler sizin de duvarlarınızı yeşillendirmeli!

Fransız Patrick Blanc’ın icat ettiği dikey bahçeler, aslında 1968 yılından beri hayatımızda olsa bile adını günümüzde daha çok duymaya başladık. Dikey bahçelerin ortaya çıkışında bitkilerin yaşamak için toprağa değil suya ihtiyacı olduğunun keşfedilmesi yatıyor. Günümüzde dikey bahçeler binalardan gökyüzüne yükselerek çok fazla yer kaplamadan her yeri yeşillendirme fırsatı sunmasıyla yeni bir trend oluşturdu. Yaşayan duvarlar olarak da adlandırabileceğimiz dikey bahçeler evlerde, balkonlarda da gayet rahat bir şekilde oluşturulurken, bir yandan da duvardaki pürüzleri gizliyor.

Dikey Bahçeler İle Artık Duvarlarınız Bile Yemyeşil

Dikey bahçelerin göze hoş gelmelerinin yanı sıra, iç mekanları yazları daha serin tutmaları ve enerji tasarrufu sağlamaları açısından da oldukça büyük avantajları var. Ayrıca açık alanlarda daha fazla oksijen sağladıklarından hava kalitesini artırıyorlar. Bazı şirketlerde oluşturulan bu alanlar, doğa ile barışık olduklarının da simgesi olarak kullanılıyor. Dikey bahçeler, sahip oldukları altyapı sistemleri ile uzun yıllar boyunca ilk yapıldığındaki görünüşünü koruyabiliyor. Bünyelerinde barındırdıkları otomatik sulama sistemi ile besin ve su ihtiyacını kendileri karşıladığından, bakımı da kişileri zorlamıyor. Ayrıca dikey bahçelere istediğiniz şekli verebileceğinizden çok hoş görüntüler yaratmak tamamen sizin elinizde.

Dikey Bahçeler İle Artık Duvarlarınız Bile Yemyeşil

Kendi Dikey Bahçenizi Oluşturun

- Dikey bahçenizi yapmak için, işe öncelikle konumuna karar vermekle başlayabilirsiniz. Özellikle güneybatıya bakan cepheler her zaman daha iyi olacaktır. Tam güneş ya da tam gölge olan yerler dikey bahçeler için sağlıklı olmayacaklardır.

Dikey Bahçeler İle Artık Duvarlarınız Bile Yemyeşil

- Konuma karar verdikten sonra dikkat edilmesi gereken diğer unsur, seçeceğiniz bitkiler olacaktır. Her zaman yeşil kalan, kök sistemi ince bitkiler kullanmalısınız. Rüzgara ve sıcağa karşı dayanıklı olan bitkiler daha avantajlı olacaktır. Odunsu bitkilerdense otsu bitkiler daha iyi verim sağlayacaklardır.

- Kendi yapacağınız dikey bahçeler daha çabuk kuruyacağından saksı toprağı tercih etmelisiniz. Böylece dikey bahçenizin dayanıklılığını daha da artırırsınız.

Dikey Bahçeler İle Artık Duvarlarınız Bile Yemyeşil

- Ahşap bir palet ya da panelli bir konteyner kullanacaksanız bitkilerinizi bir süre yatay olarak yerleştirin. Daha sonrasında yavaş yavaş dikleştirin. Burada amaç bitkilerinizin köklerinin güçlenmesidir.

- Eğer sulama sistemi kullanmayacaksanız, dikey bahçenizi sık sık sulamanız gerekmektedir.

Dikey Bahçeler İle Artık Duvarlarınız Bile Yemyeşil

Dikey bahçeler çevreyi güzelleştirdikleri gibi artık her yerde daha sık karşımıza çıkıyorlar. Siz de dikey bahçeler ile iç ve dış mekanlarınızı güzelleştirebilir, yeşilliğin azaldığı günümüz koşullarında kendinize ait yeşil alanınızı oluşturabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.