Dijital Müzik Servislerinde Paralı Üyelik Sayısı 100 Milyonu Aştı

Taner Turna 15.09.2016

Spotify, şu kadar ismi renklerine bağladı, Apple Music koptu geliyor diye diye dijital müzik servislerindeki ücretli üyelik sayısı 100 milyonu aştı.

Artık devir değişiyor. Dijital müzik dünyası aldı başını gidiyor. Bakın, buradaki rekabet diğerlerine benzemez. ''Yok artık Wetransfer ve Amazon da el atmış bu işe'' söylemlerimizin bir sebebi var. Çünkü dijital müzik servislerindeki toplam ücretli üyelik sayısı 100 milyonu devirmiş durumda ve her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor.

İzin ver, sayılar konuşsun

Şimdi biraz da rakamlar konuşsun. Alınan son istatistiklere göre Spotify, Sirius XM Radio ve Apple Music, son düzlüğe önde girerek dijital müzik piyasasındaki 100 milyonu aşan ücretli üyelik sayısının yaklaşık %85’ini elinde tutuyor. Geçtiğimiz günlerde neredeyse 40 milyona ulaşan paralı üyelik sayısını duyuran Spotify kendini alkışlatmayı başarmıştı. Peki Spotify'ı takip eden ve 36.6 milyon 'parasıyla değil mi, verir keyfime bakarım' diyen kullanıcılara sahip Sirius XM Radio nereden çıktı? Sirius XM Radio’nun kısaca tanımı şöyle: ABD merkezli uydu ve online radio yayın platformu. Bu iki cengaverin arkasında ise Apple Music var.

Çılgın proje: 2020

Dijital müzik servislerindeki üyelik artışını hesaplayan uzmanlar, şimdilerde 100 milyonu geçen paralı kullanıcı sayısının 2017 sonunda 200 milyona ulaşacağını söylüyor. Hatta uzmanlar bu sayının 2020’ye kalmadan 500 milyonu devireceğini iddia ediyor. Yani anlayacağınız, müzik dünyasında dijital devrim çoktan başladı. Bakalım bu devrim sanatçı ve kullanıcılara ekonomik olarak nasıl yansıyacak?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.