Dijital Dünya ile Gerçek Dünya Arasındaki Sınırları Kaldırmak Mümkün mü?

Gökbey İnaç 16.09.2016

Google’ın yürüttüğü AR-GE çalışmalarından biri olan Project Tango’nun yegane amacı, gerçek dünya ile dijital dünya arasındaki sınırları kaldırmak.

Teknoloji ve buna bağlı alt yapı sistemleri hızla gelişse de aşmayı başaramadığımız engellerin en büyüğü dijital dünya ile gerçek dünyayı bir türlü birleştirememiş, aralarındaki gerçek zamanlı bağı bir türlü kuramamış olmamızdır. Bu engel öyle bir şey ki dijital ve konvansiyonel sistemlerin entegrasyonu, kendi aralarında bir bağ oluşturması adına çözülmesi gereken büyük bir problem aslında.

Tabii ki böyle bir problem varsa, teknoloji araştıran ve geliştiren şirketler de buna bir çözüm bulup ürettikleri çözümü satmanın peşindeler. Google da bu şirketlerin en başında geliyor. Arama motoru olarak hizmete başlayıp şu anda dünyadaki en büyük Ar-Ge birimine sahip teknoloji şirketi haline geldiler. Project Soli, Project Jacquard, Project ARA gibi tamamen inovatif ve tamamen Ar-Ge’ye dayalı projeleri öyle bir göğüslediler ki muhtemelen önümüzdeki 10 senenin en yaygın teknolojik alt yapı sağlayıcılarından biri Google olacaktır diye düşünüyorum. Neyse. Google, söz konusu sınırları aşacak bir teknoloji geliştiriyor, projenin adını da Project Tango koymuş.

Project Tango Nedir?

Project Tango aslında bir telefon projesi. Telefonun en büyük özelliği ise sahip olduğu kamera ve yazılım sistemi sayesinde görüntülediği alanı 360 derece tarayıp algılama kapasitesine sahip olması. Projeyi yürüten mühendisler telefonu insan beyninin çevresel algı mantığına göre tasarlamışlar. Bu prensibe göre telefon bulunduğu konuma göre çevresini tarayarak içerisinde bulunduğu ortamı dijital ortama kopyalıyor bu sayede, telefon aracılığı ile bulunduğunuz çevreyle etkileşime girebiliyorsunuz.

Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirilen Levono Tech World 2016’da projenin başındaki mühendis tarafından tanıtılan Project Tango ile minik bir demo da yapıldı. Aşağıdaki videoda bu demoyu detaylıca izleyebilirsiniz. Bu demoda görebileceğiniz en güzel şey, telefon sayesinde mevcut alanı bir anda 3D sanal bir dünya olarak kopyalayarak manipüle etme ve etkileşime geçme şansı sunması olacak.

En başından beri Project Tango platformunu geliştiricilerin kullanımına açan Google, bu alandaki çalışmalarıyla kesinlikle diğer rakiplerinden birkaç adım önde görünüyor. Zira ilk Tango deneyimini sağlayan phablet (tablet ve smartphone arası olan cihazlara phablet deniyor) Lenovo Pro 2 tanıtıldı.

Başka Kimler Gerçek Dünya ile Dijital Dünyayı Birleştirmeye Çalışıyor?

Tabii ki Google’ın arkasından Microsoft geliyor. Microsoft geçtiğimiz sene tanıttığı Hololens ile aslında neler yapabileceğini gösterdi ve bunu yeni XboX oyun platformunda deniyor. Bulunduğumuz tarihten yaklaşık 4 sene öncesinde Microsoft çıkıp “Age of Glass” (Cam Çağı) demiş ve kişiselleştirilmiş arayüzlerle dijital ve gerçek dünyayı birleştirmeyi hayal ettiği vizyon videosunu yayınlamıştı. Sonunda geldiği nokta ise Hololens oldu. Hangisi daha çok kullanılır, hangisi daha yaygın olur derseniz, bence herkesin bir smartphone sahibi olduğunu ve smartphone taşımanın hololens taşımaktan daha kolay olduğunu (şimdilik) düşünürsek, Google hâlâ bu yarışta bir süre daha önde giden taraf olacak gibi görünüyor.

Bir sonraki yazımda enerji endüstrisinin geleceğinden bahsedeceğim.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.