Dev Metrobüs Geliyor

Ezgi Özkurt 22.08.2016

Ben var seversen, yol var gidersen, bir de metrobüs var binersen...

Dev Metrobüs Geliyor

DHA'nın haberine göre, Bursa'daki tramvay ve metro üretim şirketlerinden biri olan AKIA isimli firma, Türkiye'nin ilk 'yerli' metrobüsünü üretti.

25 metre uzunluğunda, 3 körüklü ve 290 yolcu kapasitesine sahip olan (demek ki minimum 590 kişi binebiliyor) ilk yerli metrobüs, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından Belediye bürokratları ile birlikte, firmanın fabrikasında incelendi.

Hafta içi, iş çıkış saatlerinde, bırakın metrobüse binmeyi, kalabalıktan durağa bile giremiyoruz. Çare 'yeni dev metrobüs' olabilir mi?

Başkan Altepe, bu üretimin İstanbul’un da talebi olduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili şunları söyledi:

"İlk yerli tramvay, ardından ilk yerli metro aracı üretimi yapıldı. Şu anda yine Avrupa’da üretilen ve hızlı tren başta olmak üzere tüm araçların en önemli parçaları da Bursa’da üretiliyor. Başta uçak olmak üzere arıtma cihazları, çamur yakma sistemleri, otopark sistemleri de artık yerli üretilebiliyor. Bursa’da yeni yerli üretim kalemlerinden biri de metrobüs… Özellikle büyüyen ve gelişen şehirlerde raylı sistemin kurulamadığı güzergahlarda kullanılan metrobüsler, artık Bursa’da üretilebiliyor. Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerine otobüs üreten AKIA firması tarafından Bursa’da Mercedes motorlu kaliteli güzel bir araç üretildi. Yaklaşık 300 kişiyi taşıyabilen, toplu ulaşıma büyük katkı sağlayabilen konforlu araçlar, artık Bursa’da yapılabiliyor. İnşallah, yerli üretim metrobüsümüz, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve dünya ülkelerinin caddelerinde kullanılacak."

Dev Metrobüs Geliyor

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.