Ders Çalışmada Tekrarın Önemi -2

Zafer Babal 04.09.2016

Hmm, parmağıma bağladığım bu ip sayesinde artık hiçbir şeyi unutmayacağım! Neyi unutmayacaktım?

Dün başladığımız konumuza geri dönelim. Tekrarın önemi hakkında yapılmış birçok araştırma da mevcut. Yeni öğrendiğimiz bir bilginin %70’ini bir saatte, %80’ini de 24 saat içerisinde unutuyoruz. Tekrar yapmadan çalıştığımız zaman havuz problemlerindeki Ali’ye dönüyoruz bir anda. Havuz bir taraftan harıl harıl dolarken, bir taraftan da neden yapılmış olduğu bilinmeyen bir çeşme tarafından boşaltılıyor. (Havuz problemi deyince hep aklıma Cem Yılmaz gelir. Alicim bıraksana problem çıkarmayı, gir havuza yüz işte! :)) Bin bir zorlukla, nice fedakârlıklar yaparak oyun oynamayı, dizi izlemeyi, gezmeyi vb. birçok şeyi geride bırakmak zorunda kalarak ders çalışmaya başladıysak, elde ettiğimiz bilgilerin unutulmasını önlemek için de gerekli çabayı göstermemiz gerekir. Yazımın bundan sonraki bölümünü belli örnekler vererek sürdürmek istiyorum.

Ders Çalışmada Tekrarın Önemi -2

Öncelikle yaş seviyesine göre dikkat süreleri değiştiğinden burada ifade ettiklerimi sistem açısından anlamaya çalışmak daha doğru olacaktır. Mesela 40 dakikalık ders çalışmalarını dersin sonuna eklediğiniz 5 dakikalık tekrarlarla daha verimli hale getirebilirsiniz. O gün 3 etüt yaptığınızı varsayarsak, son tekrarınızı 15 dakika kadar yaparak gün boyunca öğrendiklerinizi pekiştirmiş olursunuz. Eğer elinizin altında testiniz varsa, öğrenilenlerin pekişmesi açısından test çözmek de çok etkili bir yöntemdir. Yalnız, test çözmeye başladığınızda yanlış sayınız çok fazla çıkıyorsa, konuyu iyi anlayıp anlamadığınızı mutlaka gözden geçirmeniz gerekir. Belli orandaki yanlış sayısı testin de zorluğu göz önünde bulundurulup tolere edilebilir. Yanlış yaptığınız soruları tekrar gözden geçirirken, gerekirse o konuyu bilen birinden yardım almayı unutmayın. (Burada ufak bir hatırlatma yapayım. Arkadaşlarınız soruyu çözebilecek kadar bilgiye sahip olsa da konunun incelikleri genel itibariyle öğretmenler tarafından daha iyi bilinir. Bu nedenle yapamadığınız soruların öğretmenlerinizle birlikte çözülmesi daha yararlı olacaktır.)

Ders Çalışmada Tekrarın Önemi -2

Gününüzü bu şekilde tamamladıktan sonra haftanın sonunda bir tekrar daha yapıp gerekirse konu tarama testlerini de çözebilirsiniz. Bu döngüyü aynı şekilde devam ettirebilirsiniz. Ayın sonunda, sınavdan önce, dönemin sonunda, yılın sonunda yaptığınız tekrarlar yardımıyla bilgiler ile sizin aranızda, dünkü yazımda da belirtiğim üzere bir “patika” oluşacak ve bu bilgileri artık kolay kolay unutmayacaksınız. Dediğim gibi, hangi bilgilerin eğitim ve iş hayatınızda yararlı olacağını iyi analiz edip bilgi hamallığı yapmadan, yaşam boyu öğrenmeyi tekrara dayalı bir şekilde daha verimli gerçekleştirebilirsiniz. Her bilgininin saklanmaması yönündeki görüşlerim şahsidir. Bu konuda farklı düşünen birçok eğitimci de mevcut.

Ders Çalışmada Tekrarın Önemi -2

Sonuç itibariyle, elde etmek için bu kadar çaba harcadığımız bilgilerin böylesine kolay unutulması gerçekten kötü bir durum. Bunun önüne geçmek için belli bir plana dayalı yapacağınız tekrar çalışmaları ile öğrenme süreciniz çok daha verimli hale gelecek ve kendinize daha fazla vakit ayırabileceksiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.