Ders Çalışmada Tekrarın Önemi -1

Zafer Babal 03.09.2016

"İnanır mısın, sabaha kadar ders çalıştım. Şimdi sorsan, hiçbir şey hatırlamıyorum" diyenler, yalnız değilsiniz.

Yıllar önce, “Öğrendiklerimizi niçin tekrar etmeliyiz?” konusuyla ilgili araştırmalar yapmış bir akademisyenin seminerine katılmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam alanında uzman bir profesördü kendisi. Özellikle tekrara dayalı ders çalışmanın önemini vurgulamak için verdiği örneği hâlâ hatırlıyorum. Aşağıdaki paragrafı kendim aradan çekilerek doğrudan seminer veren hocanın ağzıyla kaleme alıyorum:

Ders Çalışmada Tekrarın Önemi -1

“Evinizin bulunduğu yer ile gittiğiniz okul arasında sık bir orman olduğunu düşünün. Aradaki ağaçlar yüzünden evden okulu görmek mümkün değil. O bölgeyi iyi bilen birisi gelip size rehberlik ediyor. İlk birkaç yol göstermeden sonra sizi kendi halinize bırakıp, “Bundan sonrası sana kalmış” diyerek yanınızdan ayrılıyor bu rehber. Siz yürüdükçe ayağınızın altında ezilen çimenler, otlar, yanından geçtiğiniz çalılar zamanla bir değişime uğrar. Çimenler her gün üzerinde yürünülmesi, çalılar da size sürtünmesi sonucu yıpranmaya başlar. Bu yürüme işi devam ettikçe orada bir patika oluşur. Yürüdüğünüz çimenler seyrelir, çalıların dalları az da olsa eğilir. Okul hayatı böyle devam ederken sizin yürüdüğünüz bu patika da varlığını sürdürmeye devam eder. Ne zaman ki araya yaz tatili girer ve siz artık okul yolunu kullanmayı bırakırsınız, işte o zaman işin rengi biraz değişir. Okulun başlama zamanı geldiğinde patikanızı bulmak umuduyla ormana yaklaştığınızda büyük ihtimalle gürleşmiş çimenler sizi bekliyor olacaktır. Eğilip bükülen çalılar da zamanla eski haline dönmüş ve etraftaki diğer çalılardan farksız bir hale gelmiştir. İşte bu aşamada çok farklı bir zeka türüne sahip değilseniz, okul yolunu tekrar bulmak sizi bayağı zorlayacaktır. Birkaç kere kaybolmanız, okula gidiyorum diye eve geri dönmeniz yaşayacağınız olumsuzluklardan bazılarıdır.

İşte beynimiz yukarıdakine benzer bir yapıda çalışır. Siz öğrendiğiniz bilgileri beyninizde öyle bir yere yerleştirirsiniz ki bu bilgiyi ne kadar kullanırsınız hatırlaması da o kadar kolaylaşır. Fakat öğrenmenize güvenip bir daha o bilgiyi hiç kullanmazsanız hatırlama işi neredeyse imkansız hale gelir.”

Ders Çalışmada Tekrarın Önemi -1

Sözü tekrar ben alayım. Eğitim camiası içinde bir insan olarak bu örneği öğrencilerimle de paylaşırdım ara ara. Düşünsenize, lise ya da üniversite hayatınızda çok çalıştığınız birçok sınav oldu. (Özellikle üniversite öğrencilerinin “ortak özelliği :)” final dönemine kadar çalışmayıp sınav gecesi uykuya hasret şekilde çalışmalarıdır.) Sınavdan çıkıldığında ise bu bilgilerin neredeyse tamamını unuturduk. Unutmamızın nedeni de o bilgileri bir daha kullanmayışımız, hatta çalışırken bile “bunları bilsem ne, bilmesem ne” tavrıydı. Şimdi düşünüyorum da yirmiye yakın roman okuyup belli oranda tahlilini yapmıştık, şu anda hafızamı zorladığımda birkaç tanesini ayrıntılı hatırlıyorum. Diğerleri neredeyse hafızama hiç girmemiş gibi. Halbuki öğretmenlik hayatımda bir şekilde bu kitaplar önüme çıkıyor. Yani daha fazla hatırlamam bana mesleki başarımda katkı sağlayacaktı.

Ders Çalışmada Tekrarın Önemi -1

Bilgiyi edinme ve hafızada tutma konusunda şahsen biraz “pragmatist” yaklaşıyorum bu meseleye. Okul hayatında bize öğretilenlerin bir kısmı maalesef ki hayata atıldığımızda çok da fazla işimize yaramıyor. Bunu kabullenmek gerekli. Düşünsenize, lisede bir sayısal öğrencisi, örneğin integral konusunu öğreneceğim diye göbeğini çatlatıyor, lakin üniversite sınavları gelip geçtiğinde bu öğrencilerin çok küçük bir bölümü bu ve buna benzer konulara ihtiyaç duyuyor.

Devamı yarın...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.