Derbide Herkes Üzgün

Ertuğ Alagöz 25.09.2016

Beşiktaş, Galatasaray ile ikinci yarıda bulduğu gollerle 2 - 2 berabere kaldı ancak sonuçtan iki taraf da memnun olmadı.

Beşiktaş ile Galatasaray arasında oldukça büyük bir çekişmeye sahne olan maçta Bruma, Eren, Marcelo ve Cenk'in karşılıklı golleriyle 2-2 berabere kaldı ancak sonuç iki tarafı da memnun etmedi.

Derbide Herkes Üzgün

Bilindik hatalar

Maç öncesi kadrolara baktığımızda Beşiktaş'ın kadrosunun Benfica maçındaki kadroya oldukça yakın olduğunu gördük. Özellikle de Oğuzhan'ın o maçtaki silik oyununun ardından yeniden ofansif orta saha olarak kullanılması oldukça dikkat çekici olurken, Şenol Güneş tıpkı o maçtaki gibi Oğuzhan'ın gerisinde Gökhan İnler ve Atiba'yı kullanmayı tercih etti. Açıkçası Oğuzhan'ın ofansif orta saha pozisyonunun altından kalkamadığını her fırsatta dile getiriyoruz. Ancak şu ana kadar gelen her teknik direktör ısrarla onu bu pozisyonda denerken, sonuç her seferinde başarısızlık oluyor. Oğuzhan'ın sırtı dönük oynama alışkanlığı mevcut değil. Ayrıca onu daha geride kullanmayarak geriden top çıkartırken sağlanabilecek avantajdan da mahrum kalınıyor. Gökhan ve Atiba ayağı fena oyuncular değil. Özellikle de Gökhan İnler gerek diyagonal paslarıyla, gerek de oyunu açan ara paslarıyla önemli bir futbolcu. Buna karşın ikisi de Oğuzhan'ın özelliklerine sahip oyuncular değiller ve bu bağlamda Beşiktaş oyunda üretkenlikten oldukça uzak kalıyor. Ayrıca Oğuzhan'a orta sahadan giden pas kanallarını çok iyi tıkayan Galatasaray da Beşiktaş'ın üretkenliğine çok büyük bir darbe vurmuş oldu. Özellikle Tolga Ciğerci'nin defansif anlamdaki başarılı oyununa Selçuk da eşlik ederken ilk yarının hakimi Galatasaray'dı desek yanlış olmaz. Oyunda oldukça sakin, kendine güvenli ve bir o kadar da topa sert oynayan Galatasaray, ilk yarıda Beşiktaş'a neredeyse pozisyon dahi vermezken, attığı 2 golle soyunma odasına önde girdi. Bu arada ilk golde ön direği tutma görevi olan Oğuzhan'ın tuttuğu direkten topun dönmesi ve ardından Eren'in bomboş kalması kadar ikinci golde hiçbir Beşiktaşlı oyuncunun Bruma'yı tutamaması da ilginçti. Gökhan İnler, Atiba, Marcelo ve Tosic pozisyonun içinde yer alırken, hepsi de Bruma'nın dribbling'ine adeta seyirci kaldı ve gol geldi.

Derbide Herkes Üzgün

İkinci yarıda beşiktaş

Beşiktaş ikinci yarıya iki tane önemli değişiklikle başladı. Tıpkı Benfica maçında olduğu gibi Oğuzhan'ı çıkarıp Talisca'yı alan Şenol Güneş ayrıca Olcay'ı da çıkardı ve forveti ikileyerek Aboubakar'ı oyuna sürdü. Daha sonrasında baskısını iyice artıran Beşiktaş Quaresma'nın da oyuna iyice dahil olmasıyla birlikte sağlı sollu ataklarla Galatasaray kalesini baskı altına aldı. Bu dakikalarda iyice yorulan ve oyundan düşen Galatasaray'da ise bu sefer hata sırası Riekerink'teydi. Hollandalı teknik adam baskı altındayken yorulan Sneijder, Eren, Selçuk üçlüsünü oynatmayı sürdürürken, Beşiktaş oyunun kontrolünü tamamen eline aldı. Ayrıca ceza sahasına daha fazla adam sokmaya başlayan Beşiktaş'ta Atiba, hatta Tosic bile ileri çıktı. Nitekim ikinci golde golün pasını da Tosic verirken, Galatasaray sahada tamamen etkisiz eleman olarak kaldı. Kısacası bambaşka iki yarı izledik diyebiliriz. Hatta Beşiktaş belki biraz daha vakit olsa üçüncü golü de bulabilirdi. Bununla birlikte Galatasaray'ın da Josue ile üçüncü golü kaçırdığını gördük. Maç son anlarda adeta Rus ruletine dönerken, Quaresma da Josue'nin pozisyonunun dönüşünde bir gol kaçırdı ve maç 2-2 sona erdi.

Derbide Herkes Üzgün

Sonuç olarak beraberliğin maçın hakkı olduğunu düşünüyorum. İlk yarıda Galatasaray, ikinci yarıda ise Beşiktaş'ın kontrolünde bir oyun izledik. Ancak açıkçası Şenol Güneş'in Dinamo Kiev maçında aynı hataları sergilemesi demek, bu maç gibi geri dönülememesine neden olabilir. Dinamo Kiev Galatasaray'a göre daha tehlikeli bir takım ve bu düzen Beşiktaş'ın geçen sene herkesin takdirini topladığı oyunu da terk etmesi anlamına geliyor. Belki Kiev maçında değil ama Rize maçında Oğuzhan 8 numarada Talisca ise 10 numara pozisyonunda oynatılabilir. Galatasaray açısından ise ilk yarıda olumlu olduğu kadar ikinci yarıda da olumsuz bir tablo vardı. Riekerink'in de kendi açısından ve oyuna müdahale etme anlamında çıkarması gereken dersler mevcut. Bu bağlamda iki teknik adam da bugünden başlayarak oyunu yeniden analiz edecektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.