Depresyonu Kemiklerinizde Hissediyorsanız, Haksız Değilsiniz

Venüslüler Ekibi 28.05.2018

"Kafada bitiyor" dediğimiz bazı hastalıklar, fiziksel sağlığımızı da ciddi biçimde etkileyebiliyor. Depresyon da bunlardan biri.

Ruh sağlığınızı ilgilendiren durumların fiziksel sorunlara da yol açabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Örneğin, kalp krizi geçirdiğini sanan bazı arkadaşlarınızın tek sorununun panik atak olduğunu ve stres seviyesi yükselince kalbin de buna uyum sağladığını görmüşsünüzdür. Depresyon da bunun gibi fiziksel etkileri olabilen hastalıklardan biri.
Canlı bir doku olan ve sürekli aşınan, kendini yenileyen, zayıflayan ve güçlenen kemiklerimiz, depresyonun neden olduğu stresle güçsüzleşebiliyor ve kadınların korkulu rüyası olan osteoporoza davetiye çıkarabiliyor. Ayrıca depresyon sırasında salgılanan bazı hormonlar, hastalığın getirdiği uykusuzluk, dengesiz beslenme ve benzeri semptomlar da kemiklere etki edebiliyor. Aynı durum erkeklerde de geçerli olmakla birlikte, kemik yoğunluğu daha yüksek olduğu için, erkekler bu durumdan kadınlar kadar çok etkilenmeyebiliyor.Eğer depresyon tedavisi görüyorsanız, doktorunuz size en uygun tavsiyeleri verecektir. Ancak tedavi görmüyorsanız ve stres altındaysanız, egzersiz yapmak hem stres seviyenizi düşürmenizi hem de kemik sağlığınızı korumanızı sağlayacaktır. Dopamin ve endorfin hormonları, egzersiz sırasında hipofiz bezinden salgılanır ve daha iyi hissetmemizi sağlar. Ayrıca kasların güçlenmesi sayesinde kemiklere daha az yük biner ve düşme, kırılma, çatlama gibi riskler azalır. Yani üşenmeyip de arkadaşlarla hızlı yürüyüşlere çıkmak her bakımdan iyi gelir.
Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.