Deprem Riski Olan Evler Yenilenecek Mi?

Oğuz Taktak 17.08.2016

17 Ağustos 1999 depreminden sonra 17 yıl geçti, bazı bölgelerde kentsel dönüşüme ancak sıra geldi.

AA’nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, afet riski altındaki binalar için yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildiğini ve bir yılda 150 bin konutun yenileneceğini bildirmiş.

Yaklaşık 17 milyon insanı etkileyen Marmara depremi ardından 17 yıl geçti. Bu süre zarfında alınan önlemleri sıralayan Bakan , İstanbul'da birçok belediye başkanının ilçelerinde çok başarılı şekilde kentsel dönüşüm projelerini yürüttüğünü anlattı. Özhaseki, bu çalışmaları daha da hızlandırmak, önlerindeki engelleri kaldırmak amacıyla tedbirler almaya devam ettiklerini dile getirdi.

Marmara depreminde İstanbul’da 1. derece ağır hasar alan bölgeler arasında Avcılar, Bakırköy ve Maltepe ilçeleri yer alıyor. Bunların yanı sıra Bağcılar, Bayrampaşa gibi bina kalitesinin çok düşük olduğu bölgeler yerine, rant getirisi yüksek olan Beyoğlu Tarlabaşı Kadıköy, Fikirtepe, 3. Havalimanına yakın Gaziosmanpaşa, TEM otoyolu etrafındaki bölgelerin yanı sıra Etiler Akmerkezin’in çevresindeki binalarda kentsel dönüşüm faaliyetlerinin başlatılması akla soru işaretleri getiriyor.

Deprem Riski Olan Evler Yenilenecek Mi?

İstanbul’un göbeğinde bir eve, bir müteahhit Binanız eski, yıkılma tehlikesi var" diyerek bir dilekçeyle numuneler alabilir. 45-50 yıl önce yapılmış binanızın kalitesinin bugünün standartlarına uygun olmadığını söyleyip yıkım kararı çıkartabilir. Hatta Fatih Sulukule’de olduğu gibi yüzlerce yıllık tapuları olan insanların evlerini istimlak edip yerine villalar dikebilir.

Böyle olmasa, mevcut hasarlı evlerin onarımı için destek olunsa, insanlar el ele tutuşsa.

Hayat bayram olsa!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.