D’Éon: Hayatın Yarısı Erkek, Yarısı Kadın

Amanda Aman 16.08.2016

Fransa’dan erkek bir ajan olarak çıkıp Hıristiyan bir kadın olarak ülkeye geri dönen Şövalye d’Éon’un inanılmaz yaşamını anlatıyoruz.

Şövalye D'Éon 1762 yılında Fransa’dan ayrıldığında, bir diplomat, Fransız kralın hizmetine bir casus, Dragoon kaptanı ve bir erkekti. Temmuz 1777 yılında, 49 yaşında vatanına geri döndüğünde bir ünlü, bir yazar, bir entelektüel ve - Fransa hükümeti tarafından yayınlanan bildiriye göre- bir kadındı. Bu nasıl mümkün olabilir?

 D’Éon: Hayatın Yarısı Erkek, Yarısı Kadın

D’Éon’un dönüşümü yüzyıllardır incelenmekte. Feminist yazar Mary Wollstonecraft yaşamı boyunca d'Éon’u övdü, çağdaş trans gruplar kendilerini d'Éon’un onuruna adlandırdılar. Pomona Koleji Profesör Gary Kates konuyu inceleyen ilk modern bilim adamlarından biri. Leeds Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı d'Éon’un günlükleri, finansal kayıtları, belgeleri ve mektuplarına erişimi var. Hakkında başka pek çok farklı yazı var. Okumaya başladığınız bu yazı, çeşitli kaynaklar karşılaştırılarak derlendi.

 D’Éon: Hayatın Yarısı Erkek, Yarısı Kadın

Charles-Geneviève-Louis-Auguste-André-Timothée d'Éon de Beaumont 5 Ekim 1978’de küçük bir aristokrat ailenin sağlıklı oğlu olarak dünyaya geldi. Paris’te eğitimini tamamladıktan sonra kamu hizmetinde çalışmaya başladı, başarıları sayesinde 1756 yılında Rusya’da Fransız büyükelçisinin sekreteri oldu. Fakat bu görev sadece göstermelikti. D'Éon aynı zamanda bir grup casus ve diplomatik ajandan oluşan kraliyet gizli servisinde çalışıyordu. Amaç, Kral 15. Louis’nin kuzenini Polonya tahtına geçirmek ve Polonyayı Fransa uydusu haline getirmekti. Rus yönetimiyle iyi geçinen, çalışkan ve zeki d’Éon’un görevi onları oyalayıp Polonya ile ilgilenmemelerini sağlamaktı. Bu esnada -yıllardan 1956‘dayız- Britanya ve Fransa arasında adı kadar uzun sürecek 7 Yıl Savaşları başladı. Savaşlardan mustarip 15. Louis 1762 yılında barış pazarlıkları için d'Éon’u görevlendirdi. 35 yaşında onurlu ve prestijli şövalye unvanına kavuştu.

 D’Éon: Hayatın Yarısı Erkek, Yarısı Kadın

1763 yılında Kuzey Amerika'daki kolonilerini kaybeden Fransa, muazzam borçları ve intikam planları ile gizli servise başka bir görev verdi: Britanya’yı işgal etmek. D'Éon’un görevi bu kez büyükelçi statüsünde bulunarak İngiltere'nin muhalefet partisi üyelerini tavlamaktı. Bu kez işler umulduğu gibi gitmedi. Pahallı zevkleri olan d'Éon, hükümet hazinesinden çok para harcadı. Üstelik yerine atanan gerçek büyükelçi ile iyi geçinemedi, kendisini öldürmeye çalışmakla suçladı; bu da yetmezmiş gibi kralı, gizli yazışmaları yayınlamak ve gizli servisi ifşa etmekle tehdit etti. Birkaç kez kaçırılma ve tutuklanma riski atlattı, uyarı olarak skandal bir kitap yayınladı. Kitap işe yaradı, İngilizler’in göz bebeği, Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın açık düşmanı oldu. Tabii bu sayede esas kariyeri casusluğu devam ettirmesi kolaylaştı, İngiliz toplumunun derinlerine yavaş yavaş sızdı, Fransa kralına gizli gizli belgeler ve raporlar göndermeye devam etti. Fakat Fransa’ya dönüşü yasaklanmıştı.

 D’Éon: Hayatın Yarısı Erkek, Yarısı Kadın

1774'te ölen babasının yerine geçen 16. Louis gizli servisin dağıtılmasını istedi, Britanya’yı ele geçirmek gibi bir hevesi de yoktu. Problem haline gelen d'Éon elindeki tüm belgeleri yeni krala teslim etmek üzere Fransa’ya geri çağrıldı. D'Éon bir kadın olarak doğduğu, fakat babasının zoruyla erkek çocuğu olarak yetiştirildiği iddiasıyla döndü anavatanına. O zaman bir kadın gibi giyin dedi Fransız Hükümeti ve d'Éon’a kadın kıyafetleri sundu. Sonraki hayatını kadın kılığına bürünerek geçirdi. Rusya’da karşı cinsin kıyafetlerinin giyildiği balolara katıldı, Londra’da kendine korse satın aldı, varlığı Mary Robinson ve Mary Wollstonecraft gibi öncü İngiliz feministler tarafından desteklendi. İngiltere’de zamanında 15. Louis tarafından ödenen emeklilik parası tükendi, 1810 yılında fakir bir kadın olarak hayata gözlerini yumdu. Ölümünde otopsisinde tamamıyla erkek olduğu ortaya çıktı.

 D’Éon: Hayatın Yarısı Erkek, Yarısı Kadın

National Portrait Gallery’nin küratörü Lucy Peltz’in the Guardian’da yer alan röportajında söylediği gibi Britanya’nın ilk (resmi) travesti erkeği idi d'Éon. Ölümünün ardından yüzyıllarca yıl geçmesine rağmen toplumlarda izlerini görüyoruz. Hakkında çekilmiş filmler, hatta kendisinden esinlenen bir manga bile var. “Eonizm”, günümüzde pek sık olmasa da kadın kıyafetlerinin erkekler tarafından giyilmesi anlamında kullanılıyor. Travestilerin baş havarisi kabul edilen d'Éon, tarihe damga vurmuş önemli karakterlerden. Hakkında Türkçe kaynak bulmak mümkün değil. Belki bu yazı, kendini merak edenlerin okuyup araştırması için bir başlangıç olur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.