Denzel Washington, Fences'la Yeniden Yönetmen Koltuğunda!

Onur Arslan 03.10.2016

Oscar ödüllü aktör, Fences'a Viola Davis'le birlikte tiyatro sahnesinden sonra beyazperdede de hayat veriyor.

Bron Studios'un Paramount Pictures ortaklığı ile yapımını üstlendiği ve 2016'nın son ayında gösterime girecek önemli bir yapımla ilgili ilk görüntüler yayınladı. Orijinali bir tiyatro oyunu olan Fences, adlı Afro-Amerikalı bir oyun yazarı tarafından kaleme alınmış ve 'ın hem yönetmeliğini hem de başrolünü üstlendiği, ses getireceği daha ilk görüntülerden anlaşılan bir insan hikayesi.

Denzel Washington, Fences'la Yeniden Yönetmen Koltuğunda!

Görsel: Flickr

Hikayenin Hikayesi

1945-2005 arasında yaşamış olan August Wilson, babası Alman, annesi Afrika orijinli bir Afro-Amerikan vatandaşıdır. Daha çocukluk ve ilk gençlik yıllarında ırk ayrımından muzdarip olmuş, hatta yazılarındaki dehaya katlanamayan ırkçı bir öğretmeninin, kendisini kopyacılıkla itham etmesi nedeni ile liseyi gitmeyi bırakarak, diplomasını dışarıdan almıştır. Bir yandan şiirler ve oyunlar yazarken, Rob Penny isimli arkadaşı ile 1968 yılında Pittsburgh'ta Black Horizon Tiyatrosunu kurar. Kendi şiirlerinden uyarladığı oyunları gösterime sokarken, kendisini hep bir şair olarak görür ve şiir konusunda daha da yetkinleşmek için çalışır. Ancak oyunlarının ünü yayılmaya başlamıştır. 80'li yılların hemen başında Broadway'de işlerinin sergilenmesi, Lloyd Richards isimli tiyatro yönetmeni ve Yale Drama Okulunun yöneticisi ile tanışmasında büyük rol oynar. Richards, Wilson'ın ilk 6 Broadway oyununu bizzat yönetir. Wilson'ın adını daha da duyulmasını sağlayan oyunu Fences ise 1987'de Broadway'de prömyerini yaptığında, yazarına Pulitzer, başrol oyuncusu Joe Turner'a da Tony ödülünü getirir.

Denzel Washington, Fences'la Yeniden Yönetmen Koltuğunda!

Görsel: imdb

Tiyatrodan Sinemaya

2010 yılında tekrar sahneye konulan oyunun başrollerinde bu kez ve yer alırlar ve gösterdikleri performans ile onlar da aynı oyun üzerinden Tony ödüllerine layık görülürler. Pittsburgh Cycle olarak adlandırılan, on öykülük serinin altıncısı olan Fences'in başarı ve potansiyeli, elbette konu sıkıntısından muzdarip Hollywood'un da gözünden kaçmamış olsa da, yazarı Wilson'ın ısrarla siyahi bir yönetmen istemesi nedeni ile bugüne dek projelendirilememişti. Afro-Amerikan toplumunun en yetkin yazarlarından olan August Wilson bu ısrarını, bir ırk sorunu olarak değil, bir kültür farkı olarak gerekçelendirmişti. Siyahların yaşadıkları, maruz kaldıkları ve ürettiklerinden oluşan kültürü, beyaz yönetmenlerin hakkıyla yansıtabileceğine inanmamıştı. Yönetmen koltuğuna Washington'ın oturması ile bu engel de aradan çıkarak sonunda tiyatro salonlarından küresel sinema ağına girecek ve biz de güncelliğini halen koruyan bu sorunlara dair bir hikayeyi (altyazılı da olsa) izleme fırsatı bulabileceğiz.

Denzel Washington, Fences'la Yeniden Yönetmen Koltuğunda!

Görsel: imdb

Konusu

Viola ve Washington'ın tiyatrodan sonra aynı rolleri sinemada da sergileyecekleri filmin konusu ise şöyle;

Troy, 53 yaşındaki bir aile babasıdır. Genç yaşta umut vaat eden bir beyzbol oyuncusu iken, kazayla birinin ölümüne neden olarak hapse düşmüş, üstelik bir de siyahilere uygulanan ayrımcılık dolayısı ile para kazanabileceği bir sporcu kariyeri de gerçekleştirememiştir. Eşi, oğlu ve de savaşta kafasından yaralanarak, bakıma muhtaç kalan erkek kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Çöp kamyonunda, çöp doldurmaktan, kamyonu kullanmaya geçmek için bile ırkçılıkla didişen Troy, aynı zamanda ailesinin geçimini sağlarken de oldukça zorlanmaktadır. 2 Oscarlı Denzel Washington'u, 3. kez hem başrol oyuncusu hem de yönetmen olarak izleyeceğimiz yapım, günümüzde de halen sürmekte olan ayrımcılığa çarpıcı bir bakış atıyor. Yapım, ayrımcılığa maruz kalanların kendi sıkıştıkları hayatlarda birbirlerine neler çektirdiğini de sarsıcı bir dille aktarmakta... Christmas tatilinde Amerika'da gösterime girecek olan filmin, Türkiye gösterimi için henüz bir tarih açıklanmadı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.