Demirtaş, Belediyelere 'Kayyum' Atanmasıyla İlgili Konuştu

Ezgi Özkurt 15.08.2016

Belediyelere kayyum atanması yasasına tepki gösteren Demirtaş, "Sandıkla gelen sandıkla gitsin" dedi.

Demirtaş, Belediyelere 'Kayyum' Atanmasıyla İlgili Konuştu

"Siz belediyelerin çalışmadığını, halkın onlardan memnun olmadığını mı düşünüyorsunuz? O zaman gelin kayyum atamak istediğiniz her yerde erken yerel seçim yapalım. Belediyelerin halk tarafından tepki gördüğünü söylediğiniz yerlerde seçimi tekrarlayalım. Sandıkla gelen, sandıkla gitsin."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, yarın Meclis genel kurulunda görüşülecek olan torba yasada yer alan belediyelere kayyum atanması ile ilgili Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yaptı. Demirtaş, beklentilerinin bu yasanın Meclis Genel Kurulu'ndan geri dönmesi olduğunu ifade ederek; "Ama biliyoruz ki, karşımızda vicdanını, siyasi ahlakını yitirmiş bir iktidar var. Yaptığımız her uyarı, ülkenin selameti için yerinde ve makul öneriler olmasına rağmen sırf HDP'den, DBP'den, muhalefetten geldi diye kulaklarını tıkayan bir iktidar var. Eğer sözümüzü dinleseydiniz her gece Hz. Peygamberimizi rüyasında gördüğünü söyleyen bir salya sümüğün peşinden 20 yıl koşmazdınız. O dönem paralel yapının KCK adı altında tüm seçilmişleri içeri atarken 'Bir gün sizi de içeri atarlar' diye uyarmıştık. Ama o zaman hükümet ne diyordu, 'Paralel devlet KCK'dır' diyordu. Gün geçti, devran döndü, kimin ne olduğu açığa çıktı. Hakikat, doğru kim tarafından söylenirse söylensin ciddiye alsaydınız bunlar olmazdı" dedi.

Demirtaş, halkın kendi başına atanmış bir diktatörü çalıştırmayacağını söyleyerek, kayyum atanmasına karşı barolara ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulundu. Eş Genel Başkan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Parmak sayınız yetse bile siz o kayyumu çalıştıramayacaksınız. Belediye çalışanlarına, sendikalara, barolara, sivil toplum örgütlerine çağrı yapıyoruz. Halkın, sizin seçtiğini belediyeyi tanımayıp memur atayan kayyumu tanımayın. Halk onları çalıştırmayacaktır. Kendi başına atanmış bir diktatörü çalıştırmayacaktır. Siz belediyelerin çalışmadığını, halkın onlardan memnun olmadığını mı düşünüyorsunuz, o zaman gelin kayyum atamak istediğiniz her yerde erken yerel seçim yapalım. Belediyelerin halk tarafından tepki gördüğünü söylediğiniz yerlerde seçimi tekrarlayalım. Sandıkla gelen sandıkla gitsin" diye konuştu.

Demirtaş, Belediyelere 'Kayyum' Atanmasıyla İlgili Konuştu

'Hükümetin derdi başka.'

"Ama sizin derdiniz başka. Derdiniz Kürt'le. Kürt adına, Kürtlük adına hiçbir şeyi kabul etmiyorsunuz. Daha önceleri 'Türkiye Türklerindir' deniyordu, şimdi ise 'Türkiye AKP'li Türklerindir' diyorsunuz. AKP'yi beğenmemek ülke düşmanlığı değildir. Ana muhalefet ve yavru muhalefet partileri yeni kurulacak devletten pay almak için her türlü faşizmi göze almış durumda. CHP'nin ortaya koyduğu politika AKP'yi kurtarma politikasıdır. Kayyum atanacak bir belediye varsa önce Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne atayın. İtiraf etti, 'Gülen'e bir sürü arsa tahsis ettim' dedi. Başlayacaksanız, oradan başlayın."

'Bizi Gülen cemaati ile karıştırmasınlar.'

HDP Eş Başkanı Demirtaş, Cumhurbaşkanı'nın kendilerini Gülen cemaati ile karıştırdığını da ileri sürerek, "Cumhurbaşkanı sanıyor ki bizim davamız yıllardır ittifak yaptığı fırıldak Gülen cemaati gibidir. Kusura bakmayın biz sizin gibi değiliz. 40 bin kişi gözaltına alındı, biri de çıkıp 'Ben Gülenciyim' diyemedi. Bizden 10 bin kişi cezaevine atıldı hiçbiri de 'Ben bu davanın içinde değilim' demedi. Bize kötülük yapanlara karşı kurbanlık koyun gibi duracak halimiz yok. Biz güçlüyüz, bu anlayışa karşı direneceğiz. AKP, Meclis'e girdiğimiz 2007 yılından bu yana bizi bitirmeye çalışıyor, ama başaramadı, başaramayacak. Sen yenileceksin, çünkü haklılığın yok, geçerliliğin yok" dedi.

Demirtaş, konuşmasının sonunda sivil toplum kuruluşlarına ve muhtarlara çağrı yaparak şöyle dedi:

"Kayyumdan mı, halk iradesinden mi yanasınız? Renginizi belli edin. Herkesin tarafını bilmek istiyoruz. Yarın öbür gün kayyum gelirse bundan nasıl nemalanırız, eskisi gibi nasıl rant alanına çeviririz belediyeleri diyen varsa bilelim. Kayyum atanmak isteyen varsa, kimdir bilmek istiyoruz. Baroları, sendikaları göreve çağırıyoruz. Onlarla çalışacak mısınız, onlarla işbirliği yapacak mısınız? Halkımız da her şeye hazır olmalıdır. Bu kadar aleni olarak el konulmasına sessiz mi kalacağız? Yasa yarın görüşülecek. Bu çılgınlığın meclis genel kurulundan geri dönmesini umuyoruz. Mecliste sert bir muhalefet yürüteceğiz."


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.