Demet Akalın’dan Ses Getiren Digiturk Protestosu

Zian Ziangil 30.09.2016

Bir süre önce Katarlı şirket beIN Media Group’a satılan Digitürk’te müzik kanalı krizi yaşanıyor. Türkçe müzik kanalı kalmayan platforma tepkiler çığ gibi büyüyor.

Kayitsiz kalma! #muzigisusturma
DEMET AKALIN (@demetakalin) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Türkiye’nin en çok kullanıcıya sahip dijital platformunda bir süredir TRT Müzik’ten başka bir Türkçe müzik kanalı yok. Daha önce bünyesinde Kral TV, Kral Pop, Dream TV, Dream Türk, Power TV, Powertürk TV gibi Türkçe müzik kanallarını barındıran platform, bir süre önce tüm bu kanalları kaybetti.

Yabancıya bedava, yerliye fahiş ücret

Kanalların platformdan ayrılmasının altından ise para meselesi çıktı. Power Grup teknik servis sorumlusu Şemsettin Kütüklüoğlu’nun bir kullanıcı maili üzerine yaptığı açıklamaya şöyle:

Demet Akalın’dan Ses Getiren Digiturk Protestosu

Bünyesinde MTV, VH1, MCM Top gibi yabancı kanallarını bulunduran Digitürk, bu kanallara platformda yer alması için belli bir ücret ödüyor. Yerli kanallar içinse durum biraz farklı. Yerli kanallar Digitürk’te yer alabilmek için platforma her ay belli bir ücret ödemek zorunda. Çünkü Digiturk’ün ana paketleri Türkiye’nin uydusu olan Turksat’tan değil, başka bir uydudan yayın yapıyor. Bu nedenle yerli kanallar bu uyduda yer alabilmek için Digitürk’e “kira bedeli” ödemek zorunda kalıyor. Yıllardır bu kira bedelinini ödeyerek platformda yer alan müzik kanallarının, son aylarda yapılan zamlar nedeniyle maliyeti karşılayamadığı ve bu nedenle Digitürk’ten ayrılmak zorunda kaldığı söyleniyor.

Demet Akalın’dan haklı tepki

Müzik dünyasından sesini ilk yükselten isim ise Demet Akalın oldu. Ünlü şarkıcı geçtiğimiz günlerde tüm müzik dünyasına konuyla ilgili bir çağrıda bulundu.

Ünlü isimlerden Akalın'a destek gecikmedi.

beIN Group'tan hâlâ açıklama yok!

Yapılan çağrılar ve yüzbinlerce Digitürk kullanıcısının haklı taleplerine rağmen, platformun sahibi Katarlı beIN Group'tan hâlâ bir açıklama gelmedi. Sahibi Türk olmasa da Digitürk Türkiye'nin platformu ve Türk halkının taleplerine cevap vermek zorundadır. Yabancı müzik kanallarına platformda yer alması için para öderken, Türk müzik kanallarından fahiş ücretler talep edilmesi adil bir uygulama değildir. En kısa zamanda daha "yerli ve milli" bir dijital platform olması dileği ile...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.