Demek Ki İncirlik'te Nükleer Silah Var

Defne Taktak 19.08.2016

Olmasaydı ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri 'Nükleer silahlar İncirlik'te güvende' demezdi herhalde?

FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan, 'İncirlik Üssü'ndeki nükleer silahların güvende olup olmadığı' ile ilgili tartışma, bu üste nükleer silah bulunup bulunmadığı sorusunu da beraberinde getirdi elbette. ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Deborah Lee James'in dün yaptığı açıklamayla 'Nükleer silahlar İncirlik'te güvende' dedi.

Demek ki, İncirlik Üssü'nde nükleer silahlar var.

Demek Ki İncirlik'te Nükleer Silah Var

1954'de kurulan İncirlik Üssü'nde nükleer silah bulunduğuna ilişkin yıllardır çeşitli yabancı kurumlar, uzmanlar ve referans alınabilen yayınlarda bilgiler yer almasına karşın ne ABD, ne de Türk yetkili makamlarından 'Var' yada 'Yok' diye resmi hiçbir açıklama yapılmadı. Aralık 2010'da yayınlanan WikiLeaks belgelerinde İncirlik'te nükleer silah bulunduğuna ilişkin kuvvetli belgelere rastlanırken, Hiroşimaya atılanların 21 katı etkili B-61 nükleer bomba bulunduğu bilgisi verildi. ABD'nin İncirlik Üssü'nde toplam nükleer silah varlığının üçte birini bulundurduğu, içinde hidrojen bombaları da olduğu çeşitli kaynaklar tarafından yayınlandı.

NATO kapsamında bu silahların İncirlik'te bulundurulduğu kaydedilirken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından silahların güvenliği tartışma konusu oldu. ABD'li yetkilinin yaptığı açıklama, bu tartışmaları da sona erdirdi.

ABD, IŞİD'İ İNCİRLİK'TEN GÜDÜMLÜ BOMBALARLA ALÇAKTA VURUYOR

Suriye'de IŞİD'e yönelik operasyonlar yapan ABD Hava Kuvvetleri'ne ait unsurlar, son zamanlarda 300 metre irtifaya kadar inebilen A-10 Thunderbolt II uçakları kullanırken, hedeflerini Adana'daki İncirlik Üssü'nde son montajı yapılan GBU-12 lazer güdümlü bombalarla vurmaya başladı.

Rusya ile Türkiye arasında IŞİD'e karşı mücadelede işbirliğine gidilmesi ve Rusya'nın İran'dan kalkan uçaklarla IŞİD hedeflerini vurması ile ilgili gelişmelerin ardından, ABD'nin aynı hedeflere yönelik askeri operasyonunun bir detayını açıklaması dikkat çekti. Bu açıklamaya göre, GBU-12 Paveway II lazer güdümlü bombalar 447'nci Seferi Uçak Bakım Filosu tarafından İncirlik Üssü'ndeki hangarlarda hazırlanıyor. Burada görevlendirilen uzmanlar, A-10 Thunderbolt II savaş uçaklarına lazer bombaları yükleyip nükleer olmadıklarını tanımlayarak operasyona hazır hale getiriyor. Birçok NATO ülkesinin envanterinde bulunan bu bombaların Türkiye'de üretimi için Aselsan da lisans anlaşması yapmıştı.

HEDEFE 300 METRE YAKLAŞABİLİYOR

Lazer güdümlü 13 kilometre menzile sahip, önünde optik göz olan 227 kilo ağırlığındaki GBU-12 bombaların A-10 Thunderbolt II savaş uçakları tarafından kullanılması sayesinde, gerektiğinde hedefe düşük hızla 300 metreye kadar yaklaşılabiliyor. 'Tank avcısı' olarak da adlandırılan bu uçakların kokpiti titanyum zırh ile kaplı.

İncirlik Üssü'ndeki lazır güdümlü bombaların hazırlanışı aşamasından fotoğraf da yayınlayan ABD Hava Kuvvetleri'nin, Türkiye'de 15 Temmuz sonrası ABD aleyhine esen rüzgarı hafifletmeye yönelik propagandaya önem verdiği değerlendiriliyor.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.