Dehidrasyona Dikkat

Amanda Aman 15.07.2016

Bol bol su içmemiz gereken bu günlerde, suyla ilgili bilinmesi gereken birkaç bilgi sıraladık.

Günde kaç bardak su içmeliyiz? Günümüzün en çok sorulan sorularından biri, tek bir doğru cevabı yok. Kişinin yaşam tarzı, aktivite düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ve hatta iklim, vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını belirlemede etken rol oynuyor.

Dehidrasyona Dikkat

Dehidrasyon, su başta olmak üzere vücut sıvılarının kaybedilmesidir. Vücuttan atılan sıvıların alınan sıvılardan daha fazla olduğu durumlarda gerçekleşir; üstelik sıvı atılırken içerisinde yer alan önemli mineraller de kaybedilir. Potasyum ve sodyum gibi hücreler arası elektrik sinyalleri taşıyan elektrolitlerin dengesi bozulduğunda, iletilen mesajlar da karışır. Bunun sonucunda istemsiz kas kasılmaları ve bilinç kaybı görülür. Ciddi dehidrasyon - yani vücut sıvılarının %15'i veya fazlasının kaybı- ölüme yol açabilir.

Dehidrasyona Dikkat

Dehidrasyon aslında susadığımızı hissettiğimiz andan öncesinde gerçekleşiyor. Garip gelebilir ama önce bir miktar açlık hissi uyandırıyor. Küçük bir atıştırmalık yemeyi düşündüğünüz bir zamanda deneyip sonucu kendiniz gözlemleyin. Gün boyunca az az su içmek, dehidrasyonu frenlemenin en basit çözümü. Sabahları kendinize zor geliyorsanız, uyanır uyanmaz içeceğiniz birkaç bardak su, kan basıncınızı normal seviyelere getirmeye yardımcı olacaktır.

Dehidrasyona Dikkat

Sabah uyanır uyanmaz içeceğiniz su, mide yanmalarına karşı da birebir. Vücuttaki hidroklorik asidin ana kaynağı olan midede, gece boyunca bu asit birikir, aç kalındığı için de sabah uyanıldığında midede yanma meydana gelir. Uyanır uyanmaz içeceğiniz su, mide asit seviyesini ve mide yanmasını azaltır.

Dehidrasyona Dikkat

Su, ayrıca form tutmaya da yardımcı. Soğuk su içmek metabolizmayı hızlandırır ve kalori yakımını kolaylaştırır. Metabolizma, suyu içtikten 10 dakika sonra hızlanmaya başlar, hız 30 - 40 dakika içerisinde tepe noktasına ulaşır. Yemeklerde içeceğiniz su, porsiyonlarınızı küçültmenize yardımcı olur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.