Deadpool vs Carnage

Volkan Levent Soylu 06.10.2016

Tabii ki Deadpool ve Carnage gibi iki arıza bir araya gelince sorunu konuşarak ya da tatlı ikna çabalarıyla çözecek halleri olamazdı...

Deadpool, birçoğunuzun malumu, çizgi roman konseptinde çok uçlara çıkan bir karakter. Her sayıda bin bir kez zibilyon parçaya bölünen, şizofreniye kaçan bir ruh halini bizden gizlemeyen, 4. duvarı mütemadiyen yıkıp duran (okurun kendisini izlediğini biliyor ve onunla konuşuyor yani) ve şiddet eğiliminden de ödün vermeyen biri. Carnage (Cletus Kasady) ise her anlamıyla tam bir kötü adam (villain) profiline uyacak tipte bir karakter. Cani, öldürmekten başka bir amaç gütmeyen bir psikopat. Kendi kulvarlarında arızalıklarıyla hayata tutunabilen bu ikili, 2014 Nisan’da çıkan dört sayılık mini seride bir araya geliyorlar.

Deadpool vs Carnage

Deadpool Carnage'a karşı!

Hikaye Carnage’ın kız arkadaşı Shriek ile ülkenin bir ucundan diğerini geçerken gerçekleştirdiği seri katliamlardan biriyle başlıyor. Her zamanki gibi TV izleyen Deadpool olaya denk gelir. İlk başta çok üzerinde durmadığı bu durumu, kendince bir takım çıkarımlar yaparak sorumluluk olarak alır ve Carnage’ı durdurmaya karar verir. Bu esnada misyonunu, dünyayı kurtarmaya eşdeğer görecek derecede kararlıdır (hatta bunu dünyaya ilan ettiği sahne var). Bir tür kendine özgü dürtüleri takip ederek yola çıkar ve bulduğu izleri takip ederek Carnage’ı engellemeye çalışır (dı dı dı dınn).

Tabii iki arıza bir araya gelince sorunu konuşarak ya da tatlı ikna çabalarıyla çözecek halleri olamazdı. Kopan uzuvlar, dağılan bağırsaklar, saplanan şeyler, ölen insanlarla dolu seri, Marvel ortalamasını dahi aşacak derecede şiddet içeriyor.

Her daim korku temasına ve şiddete ağırlık vermesiyle bilinen (Deadpool Kills Deadpool, Deadpool Kills Marvel Universe vb.) Bunn, önceki Marvel hikayelerinde kaldığı yerden devam etmiş. Salva Espin ve Kim Jacinto da çizimlerde yer almışlar.

Deadpool vs Carnage

Deadpool: Delinin teki

Seri Deadpool üzerine yoğunlaşmış çünkü yazarın da kabul ettiği gibi, Carnage’ın tek amacı insan öldürmek. Deadpool’un aksine kendi deliliğini, amacı kaosa hizmet etmek olan bir tür üstün görüş olarak görüyor. Bu arada unutmadan ekleyeyim, yılmadan karşısına çıkan ve her seferinde çenesininin düşüklüğünü esirgemeyen Deadpool’dan sürekli delinin teki diye yakınması komik ve hoş bir detay. Deadpool’un dünyasıysa daha zengin. Olayları bizden farklı bir şekilde algılaması yoluyla (hatta yazar bunu A Beautiful Mind ya da Se7en kafasına benzetiyor) Carnage’ı anlar ve yaptıklarını öngörür hale geliyor. İleride de görüleceği gibi, birbirlerindeki ortak noktaları keşfediyor ancak kendisini Carnage’dan farklılaştıran şeyleri de görmeye başlıyor. Mini seri içerisinde değişiklikler yaşayan bir Deadpool görüyoruz yani. Haliyle bu, okuru kendisine daha çok bağlıyor.

Deadpool vs Carnage

Diyalogların iki deliyi barındıracak şekilde yazılması ve olayların aksiyon ağırlıklı olması hoşuma gitti. Sonu da beklenmedik ve ilginçti. "Ağır şeyler, uzun yazılarla dolu kutular, diyaloglar çekemem, şöyle hafif eğlenceli şeyler olsa okurum" diyorsanız tavsiye ederim. Az karakterli olması ve karmaşık olmayan kurgusu da tuzu biberi. Ayrıca Deadpool’un yaşadığı değişimi görmek açısından da okunmaya layık bir seri olduğu kesin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.